adplus-dvertising

CIA’den korkutan açıklama! “Putin nükleer silah kullanabilir…”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Kremlin’in arzuladığı biçimde gitmediğini belirtti. Burns, bu sebeple Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da yöntem nükleer silah kullanabileceği uyarısında bulundu.
Takip et
CIA’den korkutan açıklama! “Putin nükleer silah kullanabilir…”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Georgia Tech Üniversitesi’nde öğrencilerin sorularını cevaplayan Burns, Ukrayna’yı 24 Şubat’ta işgale başlaması sonrası Rusya’yla alakalı ilk kapsamlı değerlendirmesini yaptı.

Burns, “Açıkçası çok endişeliyiz. Başkan Joe Biden’ın çok kaygılı olduğunu, nükleer çatışmanın mümkün olduğu bir eşikten ve üçüncü dünya savaşından kaçınmaya çalıştığını biliyorum” şeklinde konuştu.

Rusya’nın elinde, birkaç kilotonluk patlama kuvvetine sahip; top, uçak yahut kısa menzilli füzelerle atılabilen yöntem nükleer silahlardan ortalama 2 bin tane olduğu sanılıyor.

Rusya’nın askeri doktrini, Kremlin’in, Batı ile konvansiyonel bir çatışmada işlerin kötü gitmesi halinde, inisiyatifi tekrardan kazanmak için gerektiğinde yöntem nükleer silah kullanmasını öngörüyor.

‘RUSYA TEHLİKELİ FAKAT GERİLEYEN BİR GÜÇ’

CIA Başkanı William Burns konuşmasında öte yandan Rusya’nın tehlikeli fakat gerileyen bir güç olduğunu belirtti. Burns, “Putin neredeyse mistik bir inanca sahip, Rusya’nın etki alanını tekrardan inşa etmenin kaderi olduğunu düşünüyor” şeklinde konuştu.

Burns bununla beraber, kavgacı ve revizyonist bir Rusya’nın giderek daha çaresiz bir ülke olabileceğine dikkat çekti.

Putin’in öfkeli ve hırslı bir lider olduğunu fakat kendisini güvende hissetmediğini vurgulayan Burns, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kasım ayında kendisini Moskova’ya gönderdiğini açıkladı.

Burns, Biden’ın o dönem kendisinden, ABD’nin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal planlarından duydukları kaygıyı Putin’e iletmesini istediğini belirtti.

CIA Başkanı, Ukrayna’ya sağladıkları istihbaratın savaşın gidişatında “hayati” rol oynadığını kaydetti.

CIA’den korkutan açıklama! “Putin nükleer silah kullanabilir…”

MOSKOVA’DAN NÜKLEER GÖZDAĞI

Öte yandan Avrupa yeni bir kriz ile karşı karşıya. İsveç ve Finlandiya’nın olası NATO üyeliği ile alakalı konuşan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev ‘nükleer Baltık’ uyarısında bulundu.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya mensup olmaları vaziyetinde Moskova’nın bu tehditlere karşı tedbir alması gerekeceğini söyleyen Medvedev, Rusya’nın bölgeye İskender füzeleri, hipersonik silahlar ve nükleer bombalara ev sahipliği gemiler sevk edebileceğini ima eden Medvedev açıklamasında şu ifadeye yer verdi;

‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya mensup olduğu bir vaziyette Baltık bölgesinin nükleerden arındırılmış statüsünden bahsetmek mümkün olmaz.’

RUSYA İÇİN KÂBUS SENARYOSU

Askeri uzmanlara göre, halihazırda Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkan Rusya için bir başka komşusu Finlandiya’nın üyeliği olabilecek en kötü senaryolardan birisi.

NATO yetkilileri, İskandinav ülkelerinin üyelik kriterlerinin çoğunu halihazırda karşılaması sebebiyle, ülkelerin ittifaka kabulünün nispeten basit olacağına inanıyor.

Türkiye’nin de mensubu olduğu NATO, İkinci Dünya Savaşı’nın sonrasında Sovyetler Birliği ile olası bir çatışmaya karşı 1947’de kurulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.