CHP’li Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a mahkemeden hapis kararı!

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a 15 Temmuz gecesi çekilen görüntüleri hakkında ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün geriye bırakılmasına karar verdi.
Takip et
CHP’li Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a mahkemeden hapis kararı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 15 Temmuz darbe gecesi bir türkü barda kadeh kaldırarak, söylediği söylemler sebebiyle yargılandığı davada karar verildi. Gürkan, ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün geriye bırakılmasına karar verdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın 15 Temmuz gecesi çekilen görüntüleri hakkında ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan tutuksuz yargılandığı davada karar açıklandı.

SAVCI 2 SENE İSTEMİŞTİ

Son celse mütalaasını açıklayan Savcı, Başkan Gürkan’ın 2 sene hapis cezasına çarptırılmasını istemişti.

Söz konusu videoda Gürkan’ın darbe girişimi için “Biz bu geceyi 36 sene önce yaşamıştık. 36 sene sonra aynı geceyi bir daha yaşıyoruz. Ama o zaman haberimiz yoktu. Şuanda haberimiz var içelim” sözlerini söylediği duyuluyordu.

‘VİDEO KASITLI OLARAK KESİLDİ’ SAVUNMASI BİLE KURTARAMADI

Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen bir önceki davada Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın avukatı Harika Taybıllı da sosyal medyaya ve basına yansıyan video kayıtlarının kasıtlı olarak kesildiğini öne sürerek, videonun hepsinin elde edilmesini talep etmişti.

Mahkeme heyeti 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi meydana gelen olayın video kayıtlarının araştırılmasına karar vermişti. Gene son duruşmada tanıklar dinlenmişti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın avukatı Harika Taybılı, karar öncesi son savunmasında, “Müvekkilin iddianameye konu olan eylemleri işlenmiş bir suçun ardından söz konusu olmamıştır. işlenmekte olan bir suç söz konusudur. Dolayısı ile unsurları yönfinden suç zaten oluşmamıştır. Eylem ile atılı suçtaki övme TCK’daki manasına baktığımızda da birinin ya da bir şeyin iyilikler belirterek, değerini yüceltmek, met etmek gerekmektedir. Dolayısı ile müvekkilim yaşasın darbe oluyor, yaşasın darbe, yaşasın Fethullah Gülen gibi bir söylemi olsaydı bu suç oluşmuş olabilirdi” biçiminde savunma gerçekleştirdi.

“2 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI VERİLDİ”

Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar davasında, “Gerekçesi ekli uzun kararda yazılacağı üzere, Sanık Recep GÜRKAN’ ın üstüne atılı ve sabit bulunan eylemine uyan “Suçu ve suçluyu övme” suçundan 5237 sayılı TCK.nın 215/1. maddesi gereğince suçun işleniş biçimi, ortaya çıkan tehlike, sanığın maksat ve saiki ile kasti dikkate alınarak taktiren ve teşdiden 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanığa verilecek cezanın geleceği üstündeki etkileri dikkate alınmakla T.C.K.’nın 62 maddesi gereğince cezasının takdiren 1/6 oranında indirilerek 2 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, Hapis cezasına mahkumiyetin yasal neticesi olarak Anayasa Mahkemesinin 08/10/2015 tarih ve 2014/140-2015/85 sayılı iptal kararı ve 15/04/2020 gün ve 13100 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı gün yürürlüğe giren 7242 sayılı Yasa’un 10. maddesi ile yapılan değişiklik de gözetilerek sanık ile ilgili TCK’nun 53. maddesinin uygulanmasına, Sanık ile ilgili yapılan yargılama sonunda sanığın daha önceden kasıtlı bir suçtan mahkum olmaması ve sanığın kişisel nitelikleri ile dosyaya sunulan paylaşım içerikleri dolayısıyla tekrardan suç işlemeyeceği hususunda mahkememizde olumlu kanaat oluşması sebebiyle CMK’nun 231/5 maddesi gereğince ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’. Sayılı Ceza Muhakemesi Yasasının 23 Unci maddesinin 8’nci fıkrası gereği sanığın beş sene süre ile denetim süresine tabı tutulmasına” kararı verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.