CHP’li Belediyedeki Bin 250 İşçi Greve Gitti, İş Bıraktı

Ankara Çankaya Belediyesi'nde görevli bin 250 temizlik işçisi toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin olumlu neticelenmemesi sonrası iş bırakma eylemi yaptı.

Ankara’nın kalbi olarak bilinen Çankaya’da temizlik işçileri ile CHP’li belediye arasında maaş zammı krizi çıktı ve işçiler iş bırakma eylemi yaptı.


Uzun süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından işçiler iş bırakarak eylem yaptı.  Belediye bünyesinde hizmet veren Çanpaş AŞ.’ye bağlı çalışan bin 250 işçi belediye ile bağlı oldukları Genel İş Sendikası arasında yürütülen pazarlıkların netice vermemesi üzerine bu kararı aldı. Yapılan çağrı üzerine iş bırakan temizlik işçileri alet ve araçlarıyla birlikte belediyenin şantiye alanında toplandı.

“SOKAKLARI SÜPÜRMEYECEĞİZ”

Temizlik işçileri adına açıklama yapan işçi Serkan Şahin şunları söyledi:

Haklarımızı alana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. Biz, 2019’un ocak ayından beridir çarpanları ve asgari ücretimizi alamıyoruz. Maaşlarımız eksik yatırılıyor. Toplu sözleşme sürecinde bunlar tamamıyla reddedildi. Bunların tamamını alana kadar biz bu eylemimize devam edeceğiz. Sokaklar süpürülmeyecek, parklara bakılmayacak. Haklarımızı alana kadar bu işi yapmayacağız.

“SÖZLEŞMEYE SONUNA KADAR KARŞIYIZ”

İşçilerden  Alaaddin Yollu ise “Hakkımız olan çarpanlarımızı, asgari ücret farklarımızı, yemeğimizi, yolumuzu, çalışma saatlerimizin düzenlenmesini, mobbing uygulamasının bırakılmasını istiyoruz. Sendika yönetimiyle beraber, işçiyi hiçe sayarak bir sözleşme ortaya koydular ve biz bu sözleşmeye sonuna kadar karşıyız. Haklarımızı almak için sonuna kadar direneceğiz” ifadelerini kullandı.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı