CHP’den Karadeniz için pandemi OHAL’i önerisi!

Karadeniz’de vaka artışlarının önüne geçilemiyor. Son iki haftadır nüfusuna oranla en çok koronavirüs görülen 5 il Karadeniz Bölgesi’nde. Hal bu şekilde olunca uzmanlardan tam kapanmadan giriş yasağına kadar çok sayıda öneri geldi. CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu da ‘pandemi OHAL’i’ önerdi.
Takip et
CHP’den Karadeniz için pandemi OHAL’i önerisi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 15-21 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il gene Karadeniz Bölgesi’ydi. Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon ve Rize nüfuslarına oranla en çok koronavirüs görülen iller oldu.

CHP’den Karadeniz için pandemi OHAL’i önerisi!

. Kendisi de Samsun milletvekili olan Neslihan Hancıoğlu, Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde 100 binde görülen vaka oranının zirveye çıktığı iller için ‘pandemi OHAL’i’’ uygulamasına geçilmesini istedi. İşte Neslihan Hancıoğlu’nun önerileri:

ACİL EYLEM PLANI CHP’den Karadeniz için pandemi OHAL’i önerisi!

“Karadeniz bölgesindeki beş ilin verileri, standart kısıtlamaların bu bölge özelinde netice alıcı bir etki oluşturmadığını ortaya koyuyor. Bu vaziyet karşısında, vaka sayılarının zirvede seyrettiği Karadeniz Bölgesi için ivedilikle ‘pandemi OHAL’i’ ilan edilmesi artık bir mecburiyet. Salgınla mücadele ile alakalı yetkinleşmiş otoritelerin, bilim insanlarının, sosyal bilimcilerin önerileriyle bir acil eylem planı oluşturulmalı. Örneğin tıpkı salgının başlangıç döneminde, ülke dışından gelen vatandaşlarımıza uygulandığı haliyle, bölgedeki asemptomatik olumlu vaka ve temaslıları, halen boş vaziyette bulunan yurtlarda izole edilmeli. Bir öbür seçenek ise birçok uzman tarafından da sık sık gündeme getirilen ‘14 günlük tam kapanma’ seçeneği. Bölgede salgının zirve yaptığı beş il özelinde, tam kapanmanın ekonomik maliyet ve sosyal etki analizleri yapılarak ve tam kapanma sürecinde meydana gelecek bütün kayıpların kamu kaynaklarıyla telafi edilmesi üstüne bir planlama yaratılması da gündeme alınmalı.”

GİRİŞ-ÇIKIŞ KAPANABİLİR CHP’den Karadeniz için pandemi OHAL’i önerisi!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu mensubu Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da şu önerileri getirdi: “Bu illerde diyelim ki vakalar 100 binde 200’den 300 civarına yükseldi. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile örneğin o ile giriş-çıkış yasaklanabilir, o ilde vakaların çok olduğu özellikle bazı mahalleler, ilçeler varsa oraya giriş-çıkışın kapatılması söz konusu olabilir. Yahut sokağa çıkma kısıtlamaları örneğin ilin bir bölgesinde kaldırılabilir, bir bölgesinde farklı bir yaklaşım geliştirilebilir.”

RİZE: 100 BİNDE 200.08 VAKA CHP’den Karadeniz için pandemi OHAL’i önerisi!

Listede ilk 5’te olan Rize’de işyerleri ya da binaların önünde iki yahut daha çok kişinin bir arada oturarak ya da ayakta sohbet etmesine, çay ve sigara içilmesine, sahilde, parklarda sosyal mesafeye uyulmadan oturma, sohbet etme gibi etkinliklere yasak getirildi.

ORDU: 100 BİNDE 228.40 VAKA CHP’den Karadeniz için pandemi OHAL’i önerisi!

Haftalık vaka oranlarında 100 binde 228.40 kişiyle rekor kıran Ordu’da konuk kabul etme, misafirliğe gitme, taziye maksatlı ev ziyareti, gün yapma gibi sosyal faaliyetler ile yayla ve köylere gidiş yasaklandı.

BU ŞEKILDE GİDERSE AÇILMA HAYAL CHP’den Karadeniz için pandemi OHAL’i önerisi!

Vaka oranı en yüksek 4´üncü il olan Samsun’da uyarılara karşın bazı cadde ve sokaklar dün ana baba günüydü. İlkadım ilçesine bağlı Mecidiye Caddesi’ndeki kalabalık, uyarılara ve sosyal mesafeye aldırış etmeden dip dibe alışveriş yapmaya ve gezmeye devam etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.