CHP’de yeni tüzük: Seçim kaybeden koltuğu bıraksın!

CHP’de parti içi demokrasinin geliştirilmesine yönelik eski CHP Parti Meclisi Mensubu Bedri Baykam öncülüğünde “Demokratik Dijital Devrim” tüzük taslağı hazırlandı. Tüzükteki “İki kere üst üste genel seçim kaybeden genel başkanın koltuğunu kaybetmesi” maddesi 10 seçim kaybeden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yönelik bir mesaj olarak yorumlandı.
Takip et
CHP’de yeni tüzük: Seçim kaybeden koltuğu bıraksın!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) parti içi demokrasinin geliştirilmesi, üyelerin parti kararları ile seçimlerde daha aktif olması ve partinin dijital dünyaya uyum sağlayabilmesine yönelik partili bazı isimlerce hazırlanan “Demokratik Dijital Devrim” (D3) tüzük taslağı kamuoyuyla paylaşıldı.

PARTİ İÇİ DEMOKRATİKLEŞMENİN ÖNÜ AÇILACAK

Taksim’deki bir sanat galerisinde gerçekleştirilen basın toplantısına, tüzük taslağının öncülüğünü yapan eski CHP Parti Meclisi Mensubu Bedri Baykam‘ın yanı sıra partililerden Tolga Yarman, Tevfik Kızgınkaya, Mustafa Pınar ve davetliler katıldı. “Demokratik Dijital Devrim” (D3) tüzük taslağı ile ilgili bilgi veren Baykam, CHP’de parti içi demokratikleşmenin önünün açılması için senelerdir çalışma yaptığını söyleyerek, 2010’daki Demokratik Çalıştay’ın bu konuda mühim bir adım olduğunu belirtti.

“PARTİNİN KAPILARINI HERKESE AÇMAK İSTİYORUZ”

Tüzük taslağının temel hedefinin, “Halkla siyaseti doğrudan buluşturmak ve her üyeyi karar alma noktalarına taşımak ve partinin dijital dönüşüme uyum sağlaması” olduğunu söyleyen Baykam, “Partinin kapılarını herkese açmak istiyoruz. Her üyenin kendisini temsil edecek milletvekilini, il ve ilçe başkanını ya da Türkiye çapında genel başkanını, Cumhurbaşkanı adayını seçebilmesini hedefliyoruz.” diyerek konuştu.

“BIRAKIN İNSANLAR İL VE İLÇE BAŞKANINI KENDİSİ SEÇSİN”

Baykam, özellikle dijital devrim ve dönüşümle alakalı 2003’ten bu yana çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, akıllı kart sistemiyle bütün partililerin bu süreçlere kolaylıkla katılabileceğini ve bunun teknolojik olarak mümkün olduğunu kaydetti.

CHP’de parti içi demokratikleşme sağlanamadığı için istifaların ve huzursuzlukların olduğunu anlatan Baykam, şu şekilde devam etti: “Bırakın insanlar il ve ilçe başkanını kendisi seçsin, Kütahya’da, Şişli’de il ve ilçe başkanlarını kendileri seçsinler. Parti meclisi adaylarını, genel başkanın tavsiye ettiği birkaç kişi dışında partililer seçsin. Aksi halde bu istifalar, tepkiler… Örneğin CHP, Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak diyerek bir anda bilgi geliyor. Ekmeleddin İhsanoğlu ismi ortaya atılıyor ve herkes Google’a bakıyor. ‘Bu kim? Nasıl aday olur? Acaba bu şaka mı? Acaba örgütten biri mi? Acaba kura mı çekildi ?’ gibi şeyler konuşuluyor. Sonra bu kampanyaya oy vermem diyenlere karşı ‘Tıpış tıpış oy vereceksiniz’ mantığıyla bir gerilim hattı oluşuyor.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN RANDEVU ALACAK

Bedri Baykam, tüzüğün parti içinde herkese ulaşması için bütün örgüt mensuplarına ve milletvekillerine dijital olarak gönderileceğini söyleyerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da tüzük taslağını elden sunmak için randevu talep ettiğini aktardı. Tolga Yarman da “Demokratik Dijital Devrim” (D3) tüzük taslağının parti içi demokratikleşmenin gelişmesi ve olgunlaşması için çok mühim olduğunu vurguladı. Toplantının sonrasında CHP Demokratik Dijital Devrim Tüzük Taslağı gazetecilerle paylaşıldı.

Tüzük taslağında yer verilen bazı öneriler şöyle:

  • “Cumhurbaşkanlığı adayları bütün parti mensuplarının katılımıyla seçilmeli.
  • Genel başkan, parti meclisi, milletvekilleri, belediye başkanları yüzde 3’lük genel merkez kontenjanı dışında bütün üyelerle seçilmeli.
  • Cinsiyet ve gençlik kotaları kapsamına giren üyeler, seçilebilir noktalardan listeye girmeli.
  • İki kere üst üste genel seçim kaybeden genel başkanın koltuğunu kaybetmesi ve partinin olağanüstü kurultaya gitmesi lazım.
  • Bütün üyelere verilecek akıllı kartlarla partinin dijital çağa uyum sağlaması, üyelerin aday seçimlerinde ve her konuda karar verici noktaya yükselmesi lazım.”
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.