adplus-dvertising

CHP, TBMM’de 128 milyar doların hesabını sormaya hazırlanıyor!

CHP, yarın yapılacak olan Meclis Genel Kurul toplantısında Merkez Bankası rezervleri ile ilgili görüşme talep edip 128 milyar doların hesabını sormaya hazırlanıyor.
Takip et
CHP, TBMM’de 128 milyar doların hesabını sormaya hazırlanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel’in imzasını taşıyan genel görüşme önergesi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Önergenin gerekçesinde, 2017 sonunda 35 milyar, 2018 sonunda 28 milyar, 2019 sonunda ise 19 milyar dolar döviz fazlası bulunan Merkez Bankası’nın, bugün itibarıyla 60 milyar dolarlık döviz açığının bulunduğu söylendi.

“BU PARANIN NEREYE GİTTİĞİNİ SORMAK YURTTAŞLIK GÖREVİDİR”

Reeskont kredisi, borçlanma ve benzeri yollarla gelen döviz ve altınlarla, bilinen yollardan çıkan döviz karşılaştırıldığında “128 milyar dolarlık açıklanamayan bir kaybın ortaya çıktığı” ifade edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

“Bu paranın nereye gittiğini sormak bir yurttaşlık görevidir. Aylardır konuşulmasına ve sorulmasına, önceki Merkez Bankası Başkanı’nın da ‘128 milyar doların nereye satıldığını incelemek istediği’ için görevden alındığına ilişkin yalanlanmayan haberlere karşın, Merkez Bankası’nın bu konuyla alakalı olarak aylardır resmi bir açıklama yapmamış olması manidardır. CHP örgütlerinin, çeşitli il ve ilçelerde bilboardlara astığı ‘128 milyar dolar nerede?’ pankartları için ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ edildiği gerekçesiyle cumhuriyet savcılıkları tarafından resen soruşturmalar açılmaktadır. Bir siyasi partinin, ülkenin kaynaklarının nerelere harcandığını sorması, anayasal hakkı olduğu gibi bu sorulara da bugünkü sistemde yürütmenin başı olması sebebiyle Cumhurbaşkanının yanıt vermesi lazım.”

GENEL GÖRÜŞME AÇILMASI İSTENDİ

Önergede, söz konusu tutarın hangi taktiklerle kime satıldığı, döviz rezervlerinin tüketilmesinin yol açtığı problemler ve sorumluların tespit edilmesi ile “128 milyar dolar nerede?” sorusunun bulunduğu afişlerin kaldırılmasının değerlendirilmesi için TBMM’de genel görüşme açılması istendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.