CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan Vakıfbank’ın Devredilmesine Tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak Vakıfbank'ın varlık fonuna devredilmesine tepki göstererek, "Milletin gümüşleri bitti kaç senelik vakıfların kaynaklarına da el uzatılmak mecburiyetinde kalındı" dedi.
CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan Vakıfbank’ın Devredilmesine Tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Öztrak, Vakıfbank’ın Varlık Fonu’na devredilmesine tepki göstererek, “Kamu bankalarında neler oluyor?” diyerek sordu. Öztrak, “Bu kadar çok üstünden operasyon yapıyorsunuz, bu kadar çok işlem yapıyorsunuz. Milletin gümüşleri bitti kaç senelik vakıfların kaynaklarına da el uzatılmak mecburiyetinde kalındı” şeklinde konuştu.

Öztrak, “Dün kasım ayına ait enflasyon rakamları yayınlandı. Tüketici enflasyonu aylar sonra iki ay dayandı, tekrardan çift haneli rakamlara ulaştı. Rakamların detaylarına baktığımızda damat bakanın arkadaşının başında olduğu TÜİK’in enflasyonu ile vatandaşın gerçek enflasyonu arasındaki farkın açılmaya devam ettiğini görüyoruz. TÜİK’e göre yüzde 8,6 olan senelik enflasyon kasım ayında yüzde 10,6’ya çıkmış. Dün ‘Enflasyon düştü’ diyorlardı, Saray’ın kibirli kişisi övünüyordu. Şuanda ne diyecek ben merak ediyorum. Enflasyon tekrardan artmaya başladı. Merkez Bankası’na faizlerle alakalı bundan sonra hangi talimatı verecekler? Onlara soruyorum, çünkü Merkez Bankası bu konuda bağımsız değil. Faizleri talimatla belirliyorlar” diyerek konuştu.

“TÜİK’İN MARKETİ HALDEN UCUZ”

Kasım ayı enflasyon rakamlarına değinen Öztrak, “TÜİK’in marketindeki meyve-sebze fiyatları bu ay da hâl fiyatlarının altında kaldı. Kasım ayında neredeyse her yemekte kullandığımız kuru soğan, TÜİK’in marketlerinde 1,69 kuruşmuş. Hâle bakıyorum iki ila üç lira arasında oynuyor. Patates TÜİK markette 2 lira 3 kuruş, hâlde üç ila beş lira 25 kuruş arasında. Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Her seferinde buradan söylüyorum, verin şu TÜİK marketin adresini de damat bakan sevinmesin vatandaşımız da ucuz mal aldığı için sevinsin” şeklinde konuştu.

“4+4+4 SİSTEMİNDEN SONRA ÇOCUKLARIMIZ AKRANLARINDAN GERİ KALDI”

Öztrak, “Ülkemizi tekrardan ayağa kaldırmamız için çözüm bulmamız gereken mühim bir problem da eğitim. Bu ülkenin evlatlarına yalnızca iş vermek mecburiyetinde değiliz, bu ülkenin evlatlarını küresel ölçeklerde rekabet ettiğimiz ülkeler kadar kazanç vermemiz gerekiyor. Bunu yapabilmek için gençlerimizi çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatmamız gerekiyor. Maalesef gençlerimize dünyadaki akranları ile yarışmalarını sağlayacak, onlardan daha çok kazanmalarını sağlayacak eğitimi veremiyoruz. Bu iktidar eğitimi siyasileştirdi. Millî bir mesele olmaktan çıkardı. Eğitimde kararlar AK Parti mutfaklarında alındı. Sonunda eğitim sistemi tam bir keşmekeşe döndü. Bu da gençlerimizin başarısını negatif etkiledi. Rakamlar da bunu gösteriyor. Hiçbir yerde münakaşadan, kavga dönüş Meclis’ten 4+4+4 sistemini geçirmişlerdi. PISA gösteriyor ki, 2012’deki bu düzenlemenin sonrasında gençlerimiz maalesef oldukça fazla kayba uğradılar. Bu düzenlemeden üç sene sonra PISA sınavlarında okuma seviye 428’e düştü, bugün 476’ya çıkınca sevinir hale geldik” ifadesini kullandı.

Öztrak konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“AK PARTİ EĞİTİMİ SİYASALLAŞTIRDI”

2012’den 2018 kadar benim gençlerim zaman kaybetti. Bu 6 sene boyunca yetişen gençlerin kendi akranları karşısında eğitim bakımından eksik kaldı. İşte eğitimi siyasileştirmenin sonucu budur. Türkçe olarak okuma becerisinde zorluk çeken gençlerimiz var.

AK Parti yönetimi eğitimi siyasi bir mesele halinde görmeye devam ediyor. Eğitimi kullanarak kendisinden ayrılanlara aba altından sopa gösterme vaziyetine kadar gitmeyede cüret edebiliyor. İçinde bulunduğumuz kriz eğitimi de etkilemekte. Mesela yaygın şubeleri olan ve bilinen bir kolejin öğretmenleri aylardır maaş alamadıkları için eyleme çıktılar. Öbür taraftan Saray da eğitim üstünden siyasi kan davası oluşturma ile alakalı tereddüt etmiyor. Binlerce üniversite öğrencisinin geleceği siyasi bir kan davası sebebiyle karartılma noktasına geliniyor.

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ AÇIKLAMASI

Ben CHP Sözcüsü olarak İstanbul Şehir Üniversitesi ile alakalı ilk kez konuşacağım. Bugüne kadar hiç konuşmadım. Son MYK toplantısında AKP Sözcüsü çıktı, öbür partileri Şehir Üniversitesi meselesini siyasileştirmekle suçladı. Biz bunu hiç yapmadık. Burada ne oluyor, teknik olarak incelensin diyerek zaman zaman uzman milletvekili arkadaşlarımızı gönderdik. Çok teknik konuyu öyle görünüyor ki kendi MYK’larında uzun uzun konuşup karara bağlamışlar. AK Parti’nin MYK’sı, ‘Partinin önceki başbakanlarından birinin bu üniversiteye arazi hibe etmesi usülsüzdür. Onun için bu arazinin üniversiteden alınması doğrudur. Arazi geri alınınca da bir kamu bankasının bu üniversite vermiş olduğu kredi teminatsız kalmıştır. O sebeple bu üniversitenin bankaya olan borcunun ödeneceğini temin etmesi için bu üniversiteyi hami olarak başka bir üniversiteye devredeceğiz’ tespitlerinde bulunmuşlar. Burada akla bir sürü soru geliyor. Bu AKP MYK’sı Millî Eğitim Bakanlığı mıdır, yoksa YÖK Başkanlığı mıdır? Ya da Halk Bankası mıdır? Ya da sayın Ömer Çelik AK Parti mi Cumhurbaşkanlığı sözcüsü müdür? İşte tek adam parti devletinin ülkeyi içine düşürdüğü hâl bu.

Devlet AK Parti mutfağından yönetiliyor. Kararlar devletin yetkili organlarının binalarından değil parti binasından alınıyor. Anlamadığımız bir husus da kamu bankaları üstünden her türlü piyasa bozucu eylemi yapmaktan çekinmeyen, yandaşları kurtarma operasyonları çeken, futbol kulüplerini bile kurtaran Saray’ın kendi partisine üye eski başbakanın kurucularından olduğu bu üniversitenin borcuna karşı gösterdiği hassasiyet ne? Niye birdenbire Halkbank’ın alacağına karşı bu kadar şahinleştiler? Bu bankalar daha önce pek çok mali operasyon için kullanılmadı mı? İşler kötü gitmeye başlayınca bu bankalar işsizlik fonundan verilen sermaye ile desteklenmediler mi? Yandaşlara bu bankalardan kredi muslukları açılmadı mı? Yandaşların 40 milyarlık batık alacağı silinmedi mi bankalar sisteminden? Yandaşlara bu bankalar olanak sağlamaya devam ediyor. Para sıkışıklığına deva olsun diyerek tüm bankalardaki vergi tahsilat yetkilerini kaldırdılar. Bir tek bu bankalara vergi tahsilat yetkisi verdiler. Kamunun tüm ödeme işlemleri bu bankalar üstünden yapılıyor. Bu kadar işlemden 8 bin adet öğrencisi olan bir üniversiteye hiç mi pay düşmüyor? İki buçuk kat kadar teminat gösterdiklerini öne sürüyorlar. Vatandaşın kredileri tekrardan yapılandırılıyor, bu üniversitenin kredileri yapılandırılmıyor.

VAKIFBANK’IN VARLIK FONUNA DEVREDİLESİNE TEPKİ

Dün Vakıfbank’ın hisseleri hazineye devredildi. Vakıfbank’ı önce damadın yönettiği Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, sonra da kayınpeder ve damadın birlikte yönettiği kara kutu Varlık Fonu’na devrettiler. Ziraat ve Halkbank’tan sonra sıra Vakıfbank’a geldi. Kamu bankalarında neler oluyor? Bu kadar çok üstünden operasyon yapıyorsunuz, bu kadar çok işlem yapıyorsunuz. Milletin gümüşleri bitti kaç senelik vakıfların kaynaklarına da el uzatılmak mecburiyetinde kalındı. Bu anlayışla bu devleti yönetmek giderek olanaksız hale geliyor. Tek adam parti devleti rejimin milletimizin hiçbir derdine deva olmayacağı her gün biraz daha ortaya çıkıyor. Her şeyi kontrol altına almak isteyen ama hiçbir şeyi yönetemeyen tek adam rejimi milletimizin sırtına daha çok yük yüklemekten başka bir işi yoktur.

“TERMİK SANTRALLERİ TAKİP EDİYORUZ”

Yasal düzenlemeler AK Parti’nin mutfağında pişiyor. Erdoğan’ın haberi olmadan bu kanunun geçmesi mümkün değil. Kamuoyu baskısı sebebiyle veto etmek mecburiyetinde kaldı. Kamuoyuna kulak vermiş olması pozitif bir gelişmedir. Santrallarla alakalı tekrardan ihale konuşmaları var. Kimlere ihale verilecek, bunları takip edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Santrallarla alakalı süreci çok dikkatli izleyeceğiz. Bugüne kadar milletin sesine kulak tıkayanların aklına şuanda halkın geliyor olması gerçekten enteresan.

Türkiye’de yargı hakkında yaşananlara baktığınız zaman ne için kimin içeride tutulduğunu açık seçik görmekteyiz. “

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.