CHP Milletvekili’nden Olay Yaratacak Netflix İddiası!

RTÜK’ün, Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital yayıncılara yönelik yeni getirdiği yönetmelikle birlikte, platformların geleceği tartışmaya açılmıştı. Beklenen iddia ise CHP Milletvekili Özgür Karabat’tan geldi. Karabat, “Netflix, RTÜK’ün sansüründen dolayı Türkiye’den çekiliyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda RTÜK, ‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’ adı altında yayınladığı yönetmelikle tepkilere neden olmuştu. Çünkü yönetmelik, insanların para ödeyerek satın aldığı bir hizmete yönelik geldi. Bunun üzerine kullanıcılar sosyal medya üzerinden platformların geleceğini tartışmaya başladı.

RTÜK KONTROLÜNDE BİR NETFLİX

Genel olarak özgür ve sansürsüz içerikleri nedeniyle tercih edilen platformlar, Türkiye’de büyük bir kullanıcı sayısına sahip. Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre Netflix’in Türkiye’de şirket açması, 100 bin lira karşılığında yayıncı lisansı alması ve kazandığı paranın belli bir bölümünü RTÜK’e vermesi gerekiyor. Öte yandan Netflix, RTÜK kurallarına uygun olarak yayın yapmak durumunda da kalacak. Sansürsüz yayına hasret kalanların abone olduğu Netflix’in de RTÜK sansürüne uğraması, çok büyük bir kullanıcı kaybı anlamına gelebilir.

KULLANICILARIN YÜZDE 80’İ ABONELİKLERİNİ SİLECEĞİNİ SÖYLÜYOR

Sosyal medya ve forum sitelerinde yapılan anketlere göre, Netflix’in RTÜK sansürüne uğraması durumunda kullanıcıların ortalama yüzde 80’i üyeliklerini sileceklerini söylüyor. Hal böyle olunca Netflix’in Türkiye’de kalması bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun üzerine CHP Milletvekili Özgür Karabat da dikkat çeken bir iddiada bulundu. Karabat, kişisel Twitter hesabından attığı bir tweette, “Netflix, RTÜK’ün sansüründen dolayı Türkiye’den çekiliyor” ifadesini kullandı. Karabat attığı tweette bu bilgiyi nereden aldığını ve kesinliğini belirten bir açıklamada bulunmadı.

CHP Milletvekili’nden Olay Yaratacak Netflix İddiası!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı