CHP, İstanbul Sözleşmesi için Danıştay’a gidiyor!

Olağanüstü toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi’nde İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilmesinin yok hükmünde olduğu söylendi. CHP, fesih işleminin iptali için Danıştay’a başvurma kararı aldı.
Takip et
CHP, İstanbul Sözleşmesi için Danıştay’a gidiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi’ni (PM) olağanüstü toplantıya çağırdı. Genel Merkezde yüz yüze yapılan toplantılarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Engellenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin feshedilmesi ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi ele alındı.

“KARAR YOK HÜKMÜNDE”

Anka’nın haberine göre; toplantılarda Türkiye’nin ilk defa insan hakları hakkında bir sözleşmeden çekildiği ve Anayasa’nın 90. maddesine göre bir sözleşmenin fakat yasayla kaldırılabileceği, TBMM devre dışı bırakıldığı için kararın “yok hükmünde” olduğu söylendi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantılarda sözleşmedeki maddelerin önemine vurgu yaparak, “Uluslararası anlaşmaların bir tanesini feshetmek, öbür uluslararası anlaşmaları da aynı taktikle feshedebileceği manasına geliyor. Bu Türkiye açısından çok sıkıntılı bir vaziyettir” tespiti yaptığı öğrenildi.

“42 MİLYON KADIN DA AÇILACAK DAVAYA TARAF OLMALI”

Toplantılar neticesinde İstanbul Sözleşmesi‘nin feshedilmesine karşı Danıştay‘a başvurulması kararı çıktı. Yapılacak müracaatta, kadın örgütleri ve 42 milyon kadının bu davaya taraf olması için çağrı yapılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.