CHP: Gerçek işsizlik rakamları gizleniyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in verilerinin güven vermediğini söyleyerek, “İşsizlik verileriyle alakalı kuşkular var. Gerçek işsizlik oranını gizliyorlar. Ekonomimiz çok daha kırılgan, esnafımız cinnet getirme noktasında.” açıklamasını yaptı.
Takip et
CHP: Gerçek işsizlik rakamları gizleniyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

‘YENİ KURALLARA İHTİYAÇ VAR’

Problemlerin çözümü noktasında Türkiye’de üç yeniye ihtiyaç olduğunu ifade eden Öztrak, “Yeni kurallara ihtiyaç var, yeni kurumlara ve yeni kadrolara ihtiyacımız var. Tek adam vesayet rejimi 2018 senesinde yaşama geçti ondan sonra devlet krizinin giderek daha da tırmanmaya başladığını gördük. Kurumlar süratle yıprandı. Özellikle hukuk devleti ve demokratik değerlerin ciddi bir yıpranma süreci içine girdiğini gördük. Bu da ister istemez ekonomiyi de etkiliyor çünkü mal güvenliğinin olmadığı yerde yatırım olmuyor. Can ve mal güvenliği olmayan toplumlarda tüketim eğilimi düşmeye başlıyor” diyerek konuştu.

‘İŞSİZLİK İSE YÜZDE 30’A DAYANDI’

Ekonomideki problemlerin koronavirüs salgınıyla daha da büyüdüğünü savunan Öztrak, şu şekilde konuştu:

Ekonomi 1.8 büyürken, insanlar mevcut işlerini kaybettiler. Yeni iş yaratılmadı onun üstüne 1 senede işini kaybedenlerin sayısı 1 milyon 272 bin kişi. Hazır vergiyle büyüdüğümüz buradan da belli oluyor. Geniş tanımlı işsizlik ise yüzde 30’a dayandı. Geniş tanımlı işsizlerin sayısı 11 milyon kişi arttı. En gelişmiş 20 ekonomi arasında Türkiye. Enflasyonu en yüksek ikinci ülkeyiz. Gene G20 ülkeleri arasında faizi en yüksek ikinci ülkeyiz. Yani bu şişerek büyümenin bize ikinci maliyeti hem enflasyonun hem de faizlerin çok yüksek seviyelere gelmesi oldu. 2020’nin cari açığı 2013 senesinin cari açığından daha yüksek. Uzun zamandan beri ilk kez Türkiye faiz dışı dengesi açık vermeye başladı. Bu borç dinamiklerinin bozulması manasına geliyor. Ve en son olarak bu büyümeyi gerçekleştirirken Türkiye çok ciddi biçimde rezervlerini eritti.”

‘MERKEZ BANKASI’NDA DÖVİZ KALMADI’

Merkez Bankası’nda döviz kalmadığını iddia eden Öztrak, “26 Şubat itibariyle Türkiye’nin Merkez Bankası’ndaki rezerv bilançosu 42,5 milyar dolar açık veriyor. Merkez Bankası’nda döviz kalmadı. Şu soruya çok kızıyorlar. 128 milyar dolar nerede? Biz bunu kendimiz için sormuyoruz. Bu milletin parası. Türkiye 2019’un Mart ayından 2020’nin Kasım ayına kadar 128 milyar dolar satmış. Türk Lirası devamlı değer kaybediyorsa ona müdahale etmemeniz lazım. Fakat Türkiye 2019’un sonundan itibaren dünyada hiçbir biçimde görülmeyen ekonomi olarak da pek de bilinmeyen faizi düşürerek enflasyonu düşürme yaklaşımı içine girmiş vaziyette. Bu Şekilde bir olay dünyada yok, ekonomi teorisinde de yok. İşte faizi düşürerek enflasyonu düşürmek için bol miktarda rezerv sattı. Ve rezervlerimiz boşa gitti” ifadesinde bulundu.

Pandemi sürecinde yanlış politikalar uygulandığını savunan Öztrak, “Esnafımız, çiftçimiz, çalışanlarımız canlarıyla cüzdanları arasında sıkıştı. Bizim de içinde olduğumuz gelişen ve orta gelirli ülkeler 2020’de milli gelirlerinin yüzde 3,6’sı kadar bütçeden doğrudan destek verdiler. Peki biz ne yaptık. Biz milli gelirimizin yalnızca yüzde 1’i onların dörtte biri kadar destek verdik. Türkiye bu süreçte vatandaşına en fazla borç veren ülke oldu. Esnafı, çiftçiyi, vatandaşı borca batırdık. Şu anda aşırı borçlu bir ekonomimiz var. Tüm dünyada kabul edilen bir gerçek var. Bu koronavirüs dünya savaşı gibi. Korona salgını bittiğinde hangi ülkeler esnafını hızla tekrardan imalata geçirebilecek, KOBİ’lerine imalat yaptırabilecek. İnsanları tekrardan hızla çalışabilecek vaziyette tuttuysa bu savaşın kazananı o ülkeler olacak” şeklinde konuştu.

‘128 MİLYAR DOLAR REZERVİ ERİTEN BÜROKRATLARA SAHİ

2020 Kasım’ında ekonomide yönetimin değiştiğini hatırlatan Öztrak, “Ama bu yönetim de ciddi hatalar yaptı. Millet dövizde para tutmaktan vazgeçsin, tekrardan Türk Lirası’na dönsün diyerek döviz kurunun kontrolsüz bir şekilde gevşemesine göz yumuldu. Eski yönetim övülerek eski politikalara dönüleceği endişesi oluşturuldu. Bu da belirsizliği artırdı. Sermaye kaçmaya başladı. Sonra 128 milyar dolar rezervi eriten bürokratlara sahip çıkıldı. Bunlarla alakalı hiçbir işlem yapılmadı. Hâlbuki bunun bir usulü, esası var. Satacaksınız, sattığınızı duyuracaksınız ya da müdahale yaparsanız, bu kadar müdahale yaptım diyerek Merkez Bankası’nın sayfasında duyuracaksınız. Bunları kim yaptı, kim imza attı bunların mutlaka incelenmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

‘GERÇEK İŞSİZLİK ORANINI GİZLİYORLAR’

TÜİK’in verilerinin güven vermediğini kaydeden Öztrak, “İşsizlik verileriyle alakalı kuşkular var. Gerçek işsizlik oranını gizliyorlar. Ekonomimiz çok daha kırılgan, esnafımız cinnet getirme noktasında. Daha geçen hafta Osmaniye ve Adana’da 2 müzisyen hayatına son verdi. İnsanlarımız canlarıyla hükümete ihtar çekiyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.