CHP: Esnafa sicil affı gelsin!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen esnafın sorunlarını video konferans yöntemiyle dinledi. Esnaftan kira alınmaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, sicil affının üzerinde durduklarını söyledi. Esnafların da mazot desteğinden söz etmesi üzerine Meclis'e bununla ilgili kanun teklifi vereceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "2020 yılı için motorlu taşıtlar vergisi alınmasın" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Covid-19 salgın hastalığı sürecinde işleri negatif yönde etkilenen esnaflar ile video konferans görüşmesiyle bir araya geldi.

Toplantıya İzmir, Kırşehir, Rize, Uşak, Kırklareli, Kars, Muş, Diyarbakır, Kilis, Sivas ve Manisa Esnaf Odaları Başkanları ile Kasaplar Federasyonu ve Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanları katıldı.

Toplantıda CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Veli Ağbaba eşlik etti. Görüşmede önce oda başkanlarının dile getirdiği problemleri dinleyen Kılıçdaroğlu, daha sonra CHP’nin çözüm önerilerini anlattı.

CHP: Esnafa sicil affı gelsin!

“GEÇİM DERDİNDEYİZ”

Başkanlar Kılıçdaroğlu’na şu problemleri aktardı:

*Tarım olmayınca esnaf olmaz, esnaf olmayınca iş olmaz, esnaf sanatkar olarak bizim derdimiz, kederimiz aş, ekmek, geçinmek. Geçim derdindeyiz.

*Mecburen kapalı olan esnaflarımızın sıkıntıları büyük. Bu insanlar daha önce hiç almaya alışkın olmadıkları için sosyal yardımlaşmaya yönlendirildiler ve buralarda sıkıntı yaşayıp ve oraların istediği belgeleri tamamlayamayıp ezile büzüle gittikleri o sosyal yardımlaşma müdürlüğünden ezile büzüle geri döndüklerini gözlemledik.

*Neden derseniz? Çünkü bazı belgeler istenmiş, eviniz var mı, arabanız var mı? Tabi var, evi babasından kalma bir evi var. Otomobili da gene biriktirmiş almış ama bu adamın iş yeri 40 gündür, 50 gündür kapalı ve adam evine ekmek götüremiyor. Çünkü bu gruplar bildiğiniz gibi günübirlik kazanıp evine ekmek götüren grup.

*Bizim girdi maliyetlerimiz euro ve dolarla olduğu için genellikle çok büyük sıkıntılar yaşadık. Zincir mağazalarında konkordato ilan etmesiyle yaşamış olduğumuz sıkıntılar var.

*Faizsiz kredilerle alakalı bizlere destek sağlanması gerekir. İş yerleri arkadaşlarımızın söylediği gibi ödediğimiz stopajların kalkması gerekir ve bunun için de bu borçlarımızın ekim ayında ödenmesi gereken vergilerimizin en az rahatlatabilme açısından 2021 sonrasına da ötelenmesinde büyük fayda görmekteyiz.

“ESNAF GÜNLÜK YAŞIYOR, NASIL KİRA ÖDEYECEK?”

Sorunları dinleyen Kılıçdaroğlu ise şu şekilde konuştu;

*Hükümetle alakalı de sorunlarımız var, yerel yönetimlerle alakalı sorunlarımız var gayet doğaldır. Çünkü hem yerel yönetimlere bir biçimiyle hesap veriyorsunuz hem hükümete hesap veriyorsunuz.

*Yerel yönetimler de sizin var olan sorunlarınızın bir kısmını çözmek mecburiyetinde, hükümet de var olan sorunlarınızın bir kısmını çözmek mecburiyetinde. Kamuoyuna ilk yaptığımız açıklamada, iş yeri kapananların kiralarının kamu tarafından, Maliye ve Hazine Bakanlığı tarafından ödenmesini istedim.

*Çünkü o kiracı, gelir elde etmiyor, gelir elde etmeyen bir esnaf üstelik günübirlik yaşıyor, nasıl kira ödeyecek? Hadi bir ay olsa ödesin, iki ay oldu, üç ay oldu nasıl ödeyecek peki bu?

*Gelir elde etmeden bir birikimi olmaz zaten esnafın. Esnafın öyle olağanüstü birikimi olsa sanayici olur, işini büyütür. Yok, zaten günlük yaşıyor.

“FİYATINI 5 KURUŞ YAPTI”

CHP’li bazı belediyelerden örnek veren Kılıçdaroğlu, “Bizim Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız ekmeği bedava dağıtmak istedi, kıyamet koptu. Kamu zararı var burada dolayısıyla bunu paralı yapmak zorundasınız. Bizim Adana Büyükşehir Belediyesi de tuttu ekmeği 5 kuruş yaptı ki, yani tamam fiyatı var kardeşim o zaman bu işi bu şekilde götürelim diyerek” ifadelerini kullandı.

“MTV ALINMASIN DİYE YASA TEKLİFİ VERECEĞİZ”

Motorlu Taşıtla Vergisi’ne değinen Kılıçdaroğlu, “Mazot desteğinden söz edildi; özellikle taksi esnafının, otobüs esnafının, sürücü esnafının. Doğru taksi var, otobüs var, servisçi var, TIR sürücüsü var, kamyon sürücüsü var. Bunu da Meclis açıldığında bir yasa teklifi vereceğiz. Bu sene için, 2020 senesi için motorlu taşıtlar vergisi alınmasın” şeklinde konuştu.

“MECLİS’İ KAPALI OLAN YALNIZCA TÜRKİYE”

“Covid-19 virüsü yalnızca bizi değil tüm dünyayı etkiliyor” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

*Bütün dünyada meclisi kapalı olan yalnızca Türkiye. Fransa’sı, İngiltere’si, Japonya’sı, Güney Kore’si, Papua Yeni Gine’si, Fas, Tunus, Cezayir, Mısır’ı, tamamında açık meclis.

*Bizde kapalı. Niye kapalı kardeşim? Vatandaşın derdi var, yasa çıkaralım varsa bu şekilde bir dertler süratli bir biçimde yapalım, yaşama geçirelim. Hatta bu konuda tüm parlamentonun ortak hareket etmesi gerekir.

*’Covid-19 virüsü, hangi partiden ya da hangi kişi olacak’ diyerek dinliyor mu? Hayır. Hangi partiden olursa olsun. Kimlik dinliyor mu? Hangi kimlikten olursa olsun. İnanç dinliyor mu? Hayır, hangi inançtan olursa olsun. O zaman parlamentonun oturup bu konuda ortak hareket etmesi gerekir.

“ÇAY ILE ALAKALI ÖNERİMİZ YERİNE GELMEDİ”

*Çay ile alakalı bizim düşüncemiz şuydu, Türkiye İş Kurumu geçici işçi istihdam ederek ve parasını da Türkiye İş Kurumu ödeyerek çayı toplatabilirdi. Yani böylece çay üreticisi üstüne herhangi bir yük gelmeyecekti, çaylar bir biçimiyle toplanacaktı.

*Bu geçici çalışma, bu zaten senelerdir bir biçimiyle yapılıyor, çay ile alakalı da bu şekilde bir karar alınabilirdi ve bunu önerdik ama anladığım kadarıyla bu öneri yerine gelmedi.

“PLANLAMA İHTİYACI VAR”

*Çok AVM olmamalı doğru. Her vatandaş istediği yere istediği dükkanı açmamalı. Bunun isimi planlamadır doğrudur. Bir sokakta hadi bir adet berber olur.

*Bir sokakta beş adet berber yaparsanız beşi birden batar. Dolayısıyla emeği de batırmış olursunuz, kaynak savurganlığına yol açarsınız, israfa yol açarsınız. Bunun planlamaya ihtiyacı var.

“SİCİL AFFININ ÇIKMASI GEREKIR”

*Biz, hükümete yaptığımız ilk önerilerde bir sicil affının mecburi olduğunu, bu sicil affı çıkmadığı takdirde, hükümetin açtığı bankalara verdiği talimat gereği açılan kredilerin sicil affı olmadığı için, geçmişte çeki yahut senedi dönenlerin bu krediden yararlanamayacaklarını ifade ettik.

*Fakat olmadı. Ama bunun üstünde duruyoruz yani bu sicil affının bir biçimiyle çıkması gerekir.

“ESNAF BU ÜLKENİN ÇİMENTOSU”

*Ben esnafın bu ülkenin çimentosu olduğuna inanan bir kişiyim. Esnafın devlete yük olmadığını, devlete katkı yaptığına inanan bir kişiyim. Esnafın Ahi Evran kurallarına uyduğunu ve esnafın bu toplumun huzur içinde yaşaması için elinden gelen her türlü çabayı gösterdiğini bilen bir kişiyim.

*Dolayısıyla esnafın eğer korunması Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Anayasasına girmişse bu gerçekler yüzünden girmiştir zaten. Bu gerçeklerin göz ardı edilmemesi gerekir.

*Esnaf kardeşlerimin de siyaseti yakından izlemelerini isterim, yakından analiz etmelerini isterim, yakından sorgulamalarını isterim.

*Diğer ülkeler corona dolayısıyla esnafa ne yaptı, biz esnafa ne yaptık? Halk Bankası’ndan alınan kredileri erteledik. Halk Bankası’ndan kaç esnaf kredi kullandı?

*Toplam esnaf sayısı kaç? 1 milyon 700 bin esnafımız var. Bunun 200 bini Halk Bankasından kredi kullandı. Diğerleri, öbür bankalardan kredi alanlar? Onlara hiçbir şey olmadı. Dolayısıyla bir tedbir alıyorsanız bütüncül bir çerçeve içinde almak gerekir, tüm esnafı kucaklayan bir çerçeve içinde almak gerekir.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı