Ceviz Büyüklüğünde Yağan Dolu Koca Kenti Perişan Etti

Aksaray'da dün etkili olan dolu yağışı tarım arazilerini yıkıp geçti. Ayçiçeği tarlaları yerle bir olurken mağdur bir çiftçi "Evimizde matem havası var" dedi.

Aksaray’da etkili olan dolu yağışı çiftçiyi perişan etti. Ceviz büyüklüğünde 1 saat boyunca yağan dolu ayçiçeği tarlalarını kırıp geçti.


“EVİMİZDE MATEM HAVASI VAR”

Dün, Aksaray’da etkili olan dolu yağışı hayatı felç etmişti. Yaklaşık 1 saat süren yağışın etkileri bugün daha net ortaya çıktı. Sabah tarlalarına giden çiftçiler kabus gibi bir görüntüyle karşılaştı. Özellikle ayçiçeği tarlalarının büyük hasar gördüğü doludan bin hektara yakın yerin etkilendiği belirtiliyor. Mahsulü kazar gören çiftçilerden biri olan Kadir Çetinkaya “Dolu yağışı tüm ürünlerimize zarar verdi. Evimizde matem havası var. Birçok borcumuz var. Ayçiçeği ve mısırı satıp borçlarımızı ödeyecektik. Hiçbir şeyimiz kalmadı, devletten yardım bekliyoruz.” diye konuştu

“ZARARIMIZ ÇOK BÜYÜK”

Mağdur bir diğer çiftçi Kadir Altınkaya ise “Dün doludan canımızı zor kurtardık. Şu anda çok mağdur durumdayız. Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne ödemelerimiz var. Ödemeler Eylül ayında başlıyor, bu borçların ertelenmesini istiyoruz. Zararımız çok büyük. Benim 100 bin liranın üzerinde zararım var. Mısır ve ay çekirdeği zarar gördü. Devletimizden yardım bekliyoruz. Dün evimizde akşam matem havası vardı. Eşim hayvanlara yem vermek için ahıra bile girmedi. Ürünlerimizin telef olmasından dolayı çok sıkıntılıyız.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı