Cep telefonu faturasını aksatanlara kısıtlama geliyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), milyonlarca internet ve GSM hattı kullanıcısını ilgilendiren mühim bir düzenlemeyi yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Buna göre, faturanın son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde, abone bilgilendirilerek hattı ya da interneti kısıtlanabilecek ya da öncelikle kısıtlanma önlemi uygulanmak üzere durdurulabilecek.
Takip et
Cep telefonu faturasını aksatanlara kısıtlama geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliğinde değişiklik öngören taslağı kamuoyu görüşüne açan BTK, faturalarla alakalı mühim bir düzenlemeye gidiyor. Düzenlemede mücbir nedenler dışında işletmeciler tarafından hizmetin aralıksız olarak sürdürülmesini asıl alan BTK, hukuka aykırı ya da hileli bir faaliyetin varlığı konusunda güçlü bir şüphenin bulunması halinde ise aboneye bilgi vererek iletişimi kısıtlayabilecek ya da durdurabilecek.

Sabah’tan Barış Şimşek’in haberine göre, düzenlemeyle faturaların son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde, abonenin bilgilendirilerek iletişimin öncelikle kısıtlanma önlemi uygulanmak üzere durdurulabilmesine de imkan tanınıyor.

GSM’de abone hattının acil arama hizmeti ve işletmeci müşteri hizmetleri numarası hariç olmak üzere, giden aramalara ve kısa mesajlara kapatılması kısıtlanma olarak tanımlanırken, internette ise bu bağlantı hızının düşürülmesi ile olacak. Abone hattının, acil arama hizmeti hariç olmak üzere, gelen ve giden aramalar ile kısa mesajlara kapatılması ve internet erişim hizmetlerinin sona erdirilmesi ise durdurulma olarak uygulanacak.

AÇMA KAPAMA BEDELİ BİR KEREYE MAHSUS ALINMAYACAK Cep telefonu faturasını aksatanlara kısıtlama geliyor!

Hizmet kısıtlanmadan yahut durdurulmadan makul bir müddet öncesinde aboneler kısa mesaj, arama yahut sesli cevap sistemi ile bilgilendirilecek. Açma kapama ücreti uygulanacak vaziyetler için asgari yedi gün önce olacak biçimde borcun ödenmemesi halinde kısıtlama ya da durdurma işleminin yapılacağı tarih bilgisi ve alınacak açma kapama ücreti tutarı aboneye bildirilecek.

Cep telefonu faturasını aksatanlara kısıtlama geliyor!

İşletmeci tarafından, abonenin faturasını ödememesi sebebi ile hizmetin kısıtlanması ya da durdurulması ve hattın tekrar hizmete açılması vaziyetinde, bir takvim senesindeki ilk açma-kapama işlemi için aboneye herhangi bir ad altında ücret yansıtılamayacak. Fakat başka bir açma-kapama vaziyeti söz konusu olursa bu defa bedel aboneden tahsil edilecek.

24 SAAT İÇİNDE AÇILACAK

Hizmetin kısıtlandığı dönemde, aboneye en fazla kısıtlamanın başladığı tarihi takip eden ilk fatura kesim tarihine kadar ücret yansıtılabilecek. Yeni fatura döneminin başlaması ile beraber, hizmet durdurulacak yahut hizmetin durdurulması uygulamasında olduğu gibi ücret yansıtılmaksızın, hizmet kısıtlı olarak sunulmaya devam edilecek.

Faturanın son ödeme tarihinde ödenmemesi sebebi ile hizmetin durdurulması vaziyetinde, hizmetin durdurulduğu tarihten itibaren aboneye cihaz ücreti ve telsiz kullanım, ruhsatname ücreti hariç herhangi bir hizmet bedeli yansıtılamayacak. Ödeme yapıldıktan sonra en geç 24 saat içinde hizmetin sunumuna devam edilecek.

Hizmetin durdurulması halinde, abone tarafından aksi talep edilmedikçe, sözleşmenin feshi durdurmayı müteakip asgari 3 ay sonra gerçekleştirilebilecek. Öte Yandan hizmetin kısıtlanması yahut durdurulması uygulaması, abonenin borcunu zamanında ödemediği hattı ile sınırlı olarak uygulanacak, fakat kişinin faturasını düzenli ödemediğinin tespiti halinde öbür faturaları için de kısıtlama kararı resen alınabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.