Ceo’nun Sesiyle Şirketi Soydular

Almanya'da yapay zekayı kullanarak bir şirketin Ceo'sunun sesini taklit eden dolandırıcılar şirket hesabından 243 bin dolar para çaldı. Olayın anlaşılmasından sonra şirket, polise ihbarda bulundu.

Almanya’da bir şirketin Ceo’sunun sesini yapay zeka kullanarak taklit eden ve şirket içi hesap hareketlerini yönetme sürecinde kullanan dolandırıcılar, şirket hesabından 243 bin dolar yani 1 buçuk milyon TL para çaldılar.


İngiltere’deki enerji şirketinin Almanya’da yaşayan Ceo’sunun sesini taklit eden dolandırıcılar, Macaristan üzerinden İngiltere’deki şirket yöneticilerine telefon açtı. İngiliz yönetici telefonla arayanın Almanya’da ki patronu olduğunu anlayınca kendisine verilen talimatları yerine getirdi. Yönetici, Ceo’yu taklit eden kişinin Macaristan’da bir hesaba acilen 243 bin Dolar ödeme yapmasını ve hesaptaki açığı, şirkete gelecek ödemeyle kapatacaklarını söyledi.

Hesaba 243 bin doları gönderen yönetici, kendi şirketlerine yapılması gereken ödemeyi alamayınca şüphe duymaya başladı. İkinci kez yapılan korsan aramadan sonra dolandırıldığını anlayan şirket yöneticileri, polise gitti. Şirket ismi ile yöneticilerin isminin açıklanmasını istemeyen enerji şirketi, zararını sigorta şirketinden giderdi.

Paranı Macaristan üzerinden Meksika’ya gönderildiği ortaya çıktı. Konuyla alakalı polis araştırması devam ediyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı