CEO’lardan Kısılan Maaşlar, Şirketlere Ortalama 117 İşçi Kazandırıyor

İngiltere’de yayınlanan rapora göre, 2017 ile 2018 yılları arasında yönetici maaşları yüzde 13 düşürülürken, şirketlerin çalışan sayıları ortalama 117 kişi arttı.

İngiltereli araştırma kuruluşu CıPD, ülkedeki CEO maaşlarını ve işçi maaşlarını kıyaslayan bir araştırma yaptı. Raporda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Rapora göre İngiltere’nin en büyük 100 şirketinin CEO’larının kazandıkları yıllık gelir ortalama 3.5 milyon sterlinken, tam zamanlı işçilerin yıllık ortalama geliri 30 bin sterlin seviyesinde.
CEO’lardan Kısılan Maaşlar, Şirketlere Ortalama 117 İşçi Kazandırıyor

 “CEO’LAR MAAŞLA TEŞVİK EDİLİYOR”

CıPD’nin her yıl düzenli olarak yaptığı araştırmanın 2017-2018 sonuçları açıklandı. CıPD Genel Müdürü Peter Cheese, firmaların yöneticileri ile çalışanları arasındaki maaş farkının, “Kabul edilemez derecede geniş” olduğunu söyledi. Cheese, “CEO’lar finansal önlemlere odaklanmıyorlar. İşlerinin uzun vadeli sağlığına dikkat etmek yerine, hisse fiyatlarını yüksek tutmak için teşvik ediliyorlar. Bu teşvik de tabii ki yüksek maaş ile gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.
CEO’lardan Kısılan Maaşlar, Şirketlere Ortalama 117 İşçi Kazandırıyor

2 ÖMÜR SÜRECEK FARK

İngiltere Sendikalar Kongresi Genel Sekreteri Frances O’Grady ise yayınlanan raporun ardından bir açıklama yaptı. Grady yaptığı açıklamada, “Ortalama bir CEO’nun yıllık gelirini bir işte 2 ömür boyunca kazanamıyor. Bu doğru değil. Şok edici bir maaş farkı var. Radikal bir reform yapılmadığı sürece de bu fark kapanmayacak. Toplumu adil ve sağlıklı tutabilmek için yasalar dahilinde bir maksimum ücret oranına ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı