Çeltik Tarlaları Edirneliye Nefes Aldırmıyor

Edirne’de her yıl yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler bu yılda bölge halkına zor anlar yaşatıyor. Akşamları dışarıya rahat çıkamayan halk bu durumun son bulması için yetkililerden yardım istiyor.

Çeltik Tarlaları Edirneliye Nefes Aldırmıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edirne’de bulunan çeltik tarlalarından dolayı şehir sineklerin istilasına maruz kalıyor. Yaz aylarında tarlaların ekilmesi ile etkinliğini artıran sinekler şehirde yaşayan vatandaşlara rahat nefes aldırmıyor. Özellikle akşam saatlerinde artan sinekler yüzünden ellerinde sinek ilaçları ile dışarı çıkabilen halk durumdan şikayetçi.

Evlerinin balkonunda dahi rahat oturamayan bölge halkı yerleşim yerlerine kadar dağılan çeltik tarlarının bu duruma sebebiyet verdiğini belirtiyor. Yörede çeltik tarlalarının dışında Meriç Nehri’nin taşmasını engellemek için yapılan Kanal Edirne’nin de sinekleri arttırdığı söyleniyor.

ÇELTİK KANUNU DÜZENLENMELİ

Artan şikayetlerin üzerine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu sineklerle mücadele için Almanya’nın Ren Nehri kıyısında incelemeler yapıldığını söyleyerek 1936 yılında çıkan çeltik kanunu sonucunda şehrin sinek istilasına maruz kaldığını dile getirdi.

Tanrıkulu, çıkartılan çeltik kanunun yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyerek çözüm için tarların en az evlerin 1 km uzağına ekilmesi gerektiğini söyledi. Tanrıkulu ayrıca her sabah 05.00’da 70 noktada ilaçlama yapıldığını ve bu ilaçlamanın işe yaradığını sözlerine ekledi.

Çeltik Tarlaları Edirneliye Nefes Aldırmıyor

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.