adplus-dvertising

Cemevleri için Erdoğan’dan resmi statü istendi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Aydın ziyaretleri kapsamında cemevi başkanları ile görüştü. Toplantı hakkında detayları ileten Söke Alevi Kültür Derneği Başkanı Şevki Kaya, resmi statü ile alakalı istekleri olduklarını söyleyerek “Sayın Cumhurbaşkanı da bu manada bir çalışmanın olduğunu fakat hemen gerçekleşmesinin zor olduğunu söyleyerek yavaş yavaş bu isteğin gerçekleşebileceğini belirtti” şeklinde konuştu.
Takip et
Cemevleri için Erdoğan’dan resmi statü istendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün miting ve toplu açılış yapmak için geldiği Aydın’da cemevi başkanları ve muhtarlarla valilikte bir araya geldi. Toplantıya Eğrek Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Derneği Başkanı Mehmet Akyüz, Bozdoğan Alamut Mahallesi Cemevi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Özçörtük, Söke Güzeltepe Mahallesi Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Özgül Avcı, Alevi Kültür Dernekleri Söke Şubesi Başkanı Şevki Kaya ile Çine Dutluoluk Mahallesi Muhtarı Sadık Yıldız, Bozdoğan Alamut Mahalle Muhtarı Hasbi Şen ve Efeler Yılmazköy Mahalle Muhtarı Özkan Tosun’dan oluşan heyet katıldı.

Cemevleri için Erdoğan’dan resmi statü istendi!

‘TALEBİ MEMNUNİYETLE KARŞILADIK’

Toplantıya katılan Söke Alevi Kültür Derneği Başkanı Şevki Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmenin ayrıntılarına ilişkin “Bizler sorunlarımızın masada çözülebileceğini ve sokakta çözülemeyeceğini düşünerek Cumhurbaşkanı’mız ile görüştük. Cumhurbaşkanı’na resmi statüyle alakalı taleplerimizi ve cemevlerimizin sıkıntılarını ilettik. Sayın Cumhurbaşkanı da bu manada bir çalışmanın olduğunu fakat hemen gerçekleşmesinin zor olduğunu söyleyerek yavaş yavaş bu isteğin gerçekleşebileceğini belirtti. Biz de kendilerine teşekkür ederek ayrıldık” şeklinde konuştu.

‘İNANÇ BAZINDA DEVLETİN EŞİT KOŞULLARDA DAVRANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Cemevleri için Erdoğan’dan resmi statü istendi!

Kaya, “Aydın’daki Alevi rakamının 100 binin üstünde olduğu belirtiliyor. Öncelikle cemevlerinin maddi anlamdaki hizmet binası, elektrik, su ve benzeri giderlerin bir resmileşmesini istiyoruz. Şu an resmi bir statü yok. Elektriğini, suyunu ve personel giderlerini biz karşılıyoruz. Binaların tadilatı biz yapıyoruz. Şu an için devletten herhangi bir destek alamıyoruz. Tabii ki inanç bazında hizmet veren yerlere devletin eşit koşullarda davranmasını düşünüyoruz. Bizim çok büyük beklentimiz yok. Biz diyoruz ki resmi statü olsun. Zaten resmi statüye geçtiğinde bunların tamamının olabileceğinden eminiz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.