adplus-dvertising

Cemal Kaşıkçı davasının durdurularak Suudi Arabistan’a devredilmesi kararına itiraz

Basın Mensubu Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin davanın durdurularak Suudi Arabistan’a devredilmesine ilişkin karara, Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz itiraz etti.
Takip et
Cemal Kaşıkçı davasının durdurularak Suudi Arabistan’a devredilmesi kararına itiraz
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Basın Mensubu Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin davada 7 Nisan 2022 tarihinde kararını açıklayan mahkeme, yargılamanın durdurularak dosyanın Suudi Arabistan adli birimlerine devredilmesine hükmetmişti. Müşteki Hatice Cengiz’in avukatı aracılığıyla İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan dilekçede, yargılamanın durdurulması ve dosyanın Suudi Arabistan adli makamlarına devredilmesi kararının kaldırılması talep edildi.

“Suudi Arabistan’a hiçbir biçimde devredilmemesi gerekmektedir”

Cengiz’in avukatı Gökmen Başpınar’ın sunduğu itiraz dilekçesinde, “Onlarca hukuki, ahlaki ve siyasi sebepten ötürü bu kovuşturmanın herhangi bir ülkeye ama Suudi Arabistan’a hiçbir biçimde devredilmemesi gerekmektedir. Buna karşın 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kovuşturmanın devri kararı verilmiş olup, hatalı ve eksik tesis edilen alakalı kararın kaldırılması mecburiyeti hasıl olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti egemenlik haklarında böyle vazgeçemez. Ülkemizin duruşu bu konuda belliyken yalnızca Adalet Bakanlığı mesnetsiz ve manasız gerekçelerle olumlu görüş vermesi hasebiyle işbu dava devredilemez” ifadeleri kullanıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.