adplus-dvertising

Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli?

Ünlü jeoloji profesörü Celal Şengör kimdir, otistik mi? Kaç yaşında ve nerede doğdu? Celal Şengör Müslüman değil mi, Ateist mi? Tüm Türkiye'nin takip ettiği İstanbul Teknik Üniversitesi'nin ünlü jeoloji profesörü ile ilgili bilinmeyenler, akademik kariyeri, eserleri, çalıştığı üniversiteler ve kazandığı ödülleri haberimizde bulabilirsiniz.
Takip et
Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğum tarihi: 24 Mart 1955

Doğum yeri: İstanbul’

Tam Adı: Ali Mehmet Celâl Şengör

Eğitimi: State University of New York at Albany

Eşi: Oya Maltepe

Çocuğu: H. C. Asım Şengör

24 Mart 1955’te İstanbul’da doğdu. 1973 yılında Robert Koleji’nden mezun oldu. 1978’de State University of New York at Albany’den jeolog olarak mezun oldu ve aynı üniversitede 1979’da yüksek lisansını bitirdi.

Balkan harbi sırasında Balkanlar’dan kaçan Rumeli göçmeni bir ailenin oğlu olarak doğan Celal Şengör; herkesin en az 2 dil konuştuğu, Avrupalı havanın hakim olduğu ve en önemlisi de zengin olan bir ailede yetişti. Cumhuriyet kurulduktan sonra zenginleşmeye devam eden bir aileydi Şengör ailesi. Okuma yazmayı bilmeyen büyük anne, sonradan öğrenen bir dede ve zeki olsalar bile bilim üzerine pek yoğunlaşmayan aile üyelerinin arasında Celal Şengör tamamen kendi keşfiyle bilime merak sardı.

Ailesi tarafından sürekli pozitif bilimlere merak salması ve bunun üzerine okuması salık verilen Celal Şengör ufak yaşlardan beri doğaya, jeolojiye, dinozorlara, paleontolojiye (fosilbilimi) merak sarmıştı. Celal Şengör, ailesinin çoğu konuda açık fikirli olduğunu, kendisinin Müslüman bir ailenin içinde ateist olmasının hiçbir problem yaratmadığı bilinmekte.

Celal Şengör, çocukluğunda Yeşilköy’de oturdukları sırada çok yalnız büyüyen birisiydi. kendisi bu dönemde arkadaşlık edecek birisini arıyordu ve bu açığı da kitaplarla kapattı. zaten imkanı bol olan bir aileden geldiği için ne isterse alma durumu olduğundan, istediği tüm kitapları ya da araç-gereçleri rahatlıkla temin ettirebiliyordu. Celal Şengör’e okuma ve araştırma hevesi, bilim yapma hevesi de ortalama bu yaşlarda geliyor. celal şengör daha 5. sınıfa giderken tüm jeolojik dönemleri ezbere bilen birisi olarak jeolojiye o dönemlerde de merak sarmıştı. tabii kendisinin merakını esas oluşturan ve perçinleyen –her programda da defaatle söylediği gibi– jules verne’in kitaplarıydı.

AKADEMİK KARİYERİ

1981’de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi, genel jeoloji kürsüsünde asistan olarak görev yapmaya başladı.

1982’de State University of New York at Albany’den doktor unvânı aldı.

1984 yılında Londra Jeoloji Cemiyeti’nin Başkanlık Ödülü’nü, 1986’da TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü aldı. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi genel jeoloji anabilim dalında doçent oldu.

1988’de Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi’nden şeref bilim doktoru (Docteur ès sciences honoris causa) pâyesi aldı.

Academia Europaea’ya 1990 yılında kabul edildi ve cemiyetin ilk Türk üyesi oldu. Aynı yıl Avusturya Jeoloji Servisi muhabir üyesi, 1991 yılında ise Avusturya Jeoloji Derneği şeref üyesi oldu. Yine 1991 yılında Kültür Bakanlığı’nın “bilgi çağı ödülü”nü kazandı.

1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi genel jeoloji anabilim dalında profesörlüğe terfî etti.

1993 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin en genç kurucu üyesi oldu ve akademi konseyine seçildi. Aynı yıl TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi oldu.

1994 yılında Rusya Doğa Bilimleri Akademisi üyeliğine, Fransız ve Amerikan jeoloji dernekleri şeref üyeliğine seçildi. Ayrıca kendisine Fransız Fizik Cemiyeti ve École Normale Supérieure Vakfı tarafından Rammal Madalyası verildi. Şengör 1997 yılında, Fransız Bilimler Akademisi tarafından yerbilimleri dalında büyük ödül (Lutaud Ödülü) ile taltif edildi.

1998 Mayıs ayı içerisinde Şengör, Collège de France’da misafir profesör olarak bir kürsü işgal etti. Burada “19’uncu yüzyılda tektoniğin gelişmesine fransız jeologlarının katkısı” konulu bir ders verdi ve 28 Mayıs 1998’de Collège de France’ın madalyasını aldı.

1999’da Londra Jeoloji Cemiyeti kendisine Bigsby Madalyasını tevcih etti. 2000 yılının Nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi yabancı üyeliğine seçilen ilk Türk oldu. Rusya Bilimler Akademisi’ne Fuad Köprülü’den sonra seçilen ikinci Türktür. Ayrıca 2013 yılında Leopoldina Doğa Araştırıcıları Akademisi üyeliğine seçilmiştir.

Şengör, jeolojide bilhassa yapısal yerbilim ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile ün yapmıştır. Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koymuş ve Kimmer Kıtası adını verdiği bir şerit kıta keşfetmiştir. Orta Asya’nın jeolojik yapısını ortaya çıkarmış, Kıta-kıta çarpışmasının ön ülkeleri nasıl etkilediği meselesini çözmüştür. Yücel Yılmaz ile birlikte, Levha tektoniği içinde Türkiye’nin yerini değerlendiren ve atıf klasiği haline gelen bir makale yazmıştır. Jeoloji ve tektonik konularında 6 kitap, 175 bilimsel makale, 137 tebliğ özeti, pek çok popüler bilim makalesi, tarih ve felsefe ile ilgili de iki kitap ve 300’e yakın deneme yazısı yayınlamıştır. ABD, Rusya, Avrupa ve Almanya’nın bilimler akademisine üye olan Şengör’ün yayınlanmış 1826 makalesi vardır ve bu makalelere 12658 atıf yapılmıştır. Bunların 1997-1998 yılları arasında Cumhuriyet Bilim Teknik dergisindeki “Zümrütten Akisler” köşesinde çıkmış olanları Yapı Kredi Yayınları tarafından 1999’da “Zümrütnâme” başlığı altında kitaplaştırılmıştır.

Fransa, Birleşik Krallık, Avusturya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunan Şengör, Collège de France dışında Birleşik Krallık’ta Oxford (Royal Society Araştırıcı bursuyla), ABD’de California Institute of Technology (Moore Distinguished Scholar olarak) ve Avusturya’da Salzburg Lodron-Paris Üniversitesi’nde misafir profesörlük yapmıştır. Şengör ayrıca pek çok uluslararası dergide editör, yardımcı editör ve yayın kurulu üyeliği yapmıştır ve yapmaktadır.

Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli?

CELAL ŞENGÖR KAÇ DİL BİLİYOR?

Celal Şengör, ileri seviyede İngilizce, Fransızca ve Almanca bildiğini beyan etmekle birlikte; Felemenkçe, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca ve Osmanlı Türkçesini okuyabildiğini de söylemiştir.

CELAL ŞENGÖR ÖZEL HAYATI

Jeolojiye olan merakının nasıl başladığı, “Bir Bilim Adamının Serüveni” adlı kitapta, Şengör’ün “Ben jeolojiyi küçük yaştan yani Jules Verne’in Arzın Merkezine Seyahat kitabını okuduğum günden itibaren sevmeye başladım. Hemen arkasından Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’ı okudum. Onu da okuduktan sonra kendi kendime, ‘Adam olmak demek, Jules Verne’in tarif ettiği gibi olmak demektir’ diye düşündüm. Bana jeolojiyi Jules Verne sevdirdi…” şeklindeki ifadeleriyle anlatılmıştır. Bir röportajında kendisine ait kütüphanesinde 30000’in üzerinde kitabı olduğunu söylemiştir.

Ailesindeki çoğu insanın gözünde aile şirketlerini devam ettirmesi ve para kazanması bekleniyordu kendisinden; ancak celal şengör’ün hayatındaki kırılma noktalarından birisi de burada yaşanıyordu. şirketlerin başına geçmek yerine kendisi bilim yapmaya karar verdi ve kendisine o dönemde destek çıkan tek isim de babası oldu.

Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli?

İlkokula Şişli Terakki’de başladı ama 5. sınıfta hocasıyla girdiği bir münakaşa sonucunda okuldan atıldı. yanılmıyorsam emir timur ile yıldırım beyazıt arasındaki bir tartışmadan dolayı çıkıyordu bu kavga. hoca, Yıldırım Beyazıt’ı birazcık abartarak anlatınca Şengör, emir timur ile alakalı bildiklerini söylüyor ve tartışma kızışınca Celal Şengör, öğretmenine “cahil” dediği için okuldan atılıyor. oradan Beyazıt ilkokulu’na geçti ve eğitimine orada devam etti. gittiği okul, milli eğitim bakanlığı’nın bir deneme okulu olduğu için şişli terakki’den çok daha kaliteli bir okul olarak dizayn edilmişti. deney yapılan, normal sıra sisteminin olmadığı, sınıfın kendine ait kütüphanesi bulunan farklı bir okulmuş burası ve bu imkanlar sayesinde de Celal Şengör’e çok şey katmış burası.

Celal Şengör, ilk girdiği ortaokul sınavlarının hepsinden çaktı. hiçbir yere yerleşemedi. daha sonra tanıdıklar vasıtasıyla ışık lisesi’ne girdi. kendisi yatılı olarak okudu ve o dönem ışık lisesi’nin çok kaliteli ve geniş kütüphanesinde bulunan tüm jules verne kitaplarını bitirdi. celal şengör, ışık lisesi’nde kendi hayatına etki eden iki önemli isim olduğunu söylüyor. bu isimler: tabiat bilgisi öğretmeni nuriye güneyi ve matematik hocası ziya bey.  Şengör’ün bu jeoloji ilgisini ilk fark eden, tabiat bilgisi hocası Nuriye güneyi oluyor. kendisine jeoloji laboratuvarının anahtarını teslim edecek kadar da güveniyor.

Lise dönemi bittikten sonra Celal Şengör jeoloji okumak için Amerika birleşik Devletleri’ne gitmeden önce annesinin tavsiyesi üzerine Berlin ve Münih’e giderek Almancasını geliştiriyor. celal Şengör, kendisini kabul eden Stanford üniversitesi gibi kaliteli birkaç üniversite olmasına rağmen babasının tavsiyesi üzerine Houston’a okumaya gidiyor. ancak 2. sınıfın sonunda daha fazla dayanamayıp John dewey sayesinde suny at albany’e geçiyor ve 1978 yılında lisansını orada bitiriyor. yüksek lisans ve doktorasını da bu üniversite bünyesinde alıyor. ayrıca 1981 yılında İstanbul teknik üniversitesi maden fakültesi genel jeoloji kürsüsü’ne asistan oluyor.

Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli?

CELAL ŞENGÖR EVLİ Mİ, ÇOCUĞU VAR MI?

Şengör 1986 yılında Oya Maltepe ile evlenmiştir. Tek çocuğu olan oğlu H. C. Asım Şengör 1989 yılında dünyaya gelmiştir.

Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli?

Oya hanım ile tanışmasını da kendisi bir programda anlatmıştı. birbirlerini çok iyi tanıyan iki aile olarak zaten uzun süredir birbirlerini bilen iki insanmış celal Şengör ve Oya Maltepe. Celal Şengör, ilk olarak bu fikrini dayısına açıyor. ikisi de belirli derecede kültür birikimi olan, okumuşluğu ve bilgisi olan, aşağı yukarı aynı seviyede sayılabilecek bir ortamda yetişmiş iki insan. bu yüzden herhangi bir kültür çatışması ya da farklılığı çekecekleri o dönemlerde de düşünülmedi. 1989 senesinde Celal Şengör’ün oğlu asım Şengör dünyaya geldi. bugün kendisi de babası gibi bir bilim insanı olup, biyolog olarak İsviçre’de çalışmaktadır.

Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli? Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli?

CELAL ŞENGÖR HASTALIĞI NE, OTİSTİK Mİ?

Celal Şengör’e hafif Asperger teşhisi konulmuştur ve bunu şu sözlerle anlatmaktadır: “Ben de hafif Aschberger ile teşhis edilmiş bir insanım. Ve bu özelliğime şükran borçluyum. Otistik olmasaydım bilimde elde ettiğim başarıları elde edemezdim.”

CELAL ŞENGÖR’ÜN CANLI YAYINDA OLAY YARATAN AÇIKLAMASINA VERİLEN TEPKİLER

Zoom toplantısına ait video kaydında Şengör, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden bir öğrencisini Taciz ettiği anları anlatıyor. Şengör videoda şu ifadeleri kullanıyor: “O kadar kızdırdı ki, Saniye’nin eteğini kaldırdım. Kıçına bir tokat attım. Bu dehşete düştü. Baktım böyle bakıyor bana. Bana bak dedim, baban bunu yaptı mı dedim. Bana babam bile bunu yapmadı dedi. Heh dedim eksik kalmış, şimdi tamamlandı.”

Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli? Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli? Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli? Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli? Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli? Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli? Celal Şengör kimdir, hastalığı ne? Celal Şengör kaç yaşında, çocuğu var mı, nereli?

CELAL ŞENGÖR ÇALIŞTIĞI ÜNİVERSİTELER

State University of New York At Albany, ABD – “Yüksek Lisans, Doktora”
Collège de France, Fransa – “Misafir Profesör”
Oxford Üniversitesi, İngiltere – “Misafir Profesör”
Caltech, ABD – “Misafir Profesör”
Salzburg Lodron-Paris, Avusturya – “Misafir Profesör”
İstanbul Teknik Üniversitesi – “Öğretim Üyesi”

CELAL ŞENGÖR KİTAPLARI

“Zümrütname” (Yapı Kredi Yayınları, 1999)
“Hasan Ali Yücel ve Türk Aydınlanması” (TÜBİTAK Yayınları, 2001)
“Zümrüt Ayna: Bilimsel Düşünce Üzerine Denemeler” (Yapı Kredi Yayınları, 2003)
“Yaşamın evrimi fikrinin Darwin döneminin sonuna kadarki kısa tarihi” (İstanbul Teknik Üniversitesi Yayınları, 2004)
“99 Sayfada İstanbul Depremi” (İş Bankası Kültür Yayınları, 2006)
“Bilgiyle Sohbet – Popüler Bilim Yazıları” (İş Bankası Kültür Yayınları, 2014)
“Dahi Diktatör” (Ka Kitap, 2014)
“Aptalı Tanımak” (Ka Kitap, 2015)
“Newton Neden Türk Değildi?” (Ka Kitap, 2015)
“Bir Toplum Nasıl İntihar Eder?” (Ka Kitap, 2016)
“Cehennemdeki Üniversiteliler” (Ka Kitap, 2016)

CELAL ŞENGÖR HAKKINDAKİ KİTAPLAR

“Bir Bilim Adamının Serüveni – Celal Şengör Kitabı” (Söyleşi: Sefa Kaplan) (İş Bankası Kültür Yayınları, 2010)

KATKIDA BULUNDUKLARI

“Pîrî Reis 1513 Dünya Haritası” (Boyut Yayıncılık, 2013)

CELAL ŞENGÖR KAZANDIĞI ÖDÜLLER

Yurt dışında birçok üniversitede bulunmuş olan Prof. Şengör, birçok uluslararası ödülün de sahibidir. Ayrıca, TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazanan en genç bilim adamıdır. Ödüllerinin bazıları:

Londra Jeoloji Cemiyeti, Başkanlık Ödülü (1984)
TÜBİTAK, Bilim Ödülü (1986)
Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi, Şeref Bilim Doktoru (Docteur ès sciences honoris causa) (1988)
Kültür Bakanlığı, Bilgi Çağı Ödülü (1991)
Fransız Fizik Cemiyeti ve École Normale Supérieure Vakfı, Rammal Madalyası (1994)
Collège de France Madalyası (1998)
Londra Jeoloji Cemiyeti, Bigsby Madalyası (1999)
Guztav-Steinman Madalyası (2010)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.