adplus-dvertising

Çekya’daki orman yangınında bin hektarlık alan kül oldu

Çekya’daki milli parkta pazar günü çıkan orman yangını, şu ana kadar bin hektarlık alanı küle çevirdi. Alevler 5. günde kontrol altına alınırken, bir köy yok oldu.
Takip et
Çekya’daki orman yangınında bin hektarlık alan kül oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çekya’nın kuzeyinde Almanya sınırında bulunan Çek İsviçre Milli Parkı’nda pazar günü çıkan orman yangını, 5. gününde kontrol altına alındı. 83 itfaiye birimi, 450 itfaiyeci, 7 helikopter ve 4 uçak ile müdahale edilen yangında şu ana kadar bin hektarlık alan kül oldu. Sisli hava sebebiyle söndürme çalışmalarına ise ara verildi.
Polonya ve Slovakya’dan gönderilen helikopterlere ek olarak İtalya’dan gelen iki tane yangın söndürme uçağı da çalışmalarda yer aldı. Uçak ve helikopterlerin su aldığı Milada Gölü’nde yüzmek, milli park üstünde uçuş yapmak ve parka girişler de yasaklandı.

Çekya’daki orman yangınında bin hektarlık alan kül oldu

“Kontrol altına aldık, ancak yeni yangınlar çıkıyor”

Usti Bölgesi İtfaiye Müdürü Roman Vyskocil düzenlediği basın toplantısında, “Yangını bin hektarlık alanda kontrol altına aldık, fakat yeni yangınlar çıkıyor. Şu anda sis sebebiyle uçuş gerçekleştiremiyoruz. Alanın çevresindeki ağaçları keserek güvenlik koridoru yarattık. Prag’dan gelen mobil tedavi merkezi ile yangından etkilenen 8 itfaiyeci tedavi edilirken, 3 sağlık görevlisine ise oksijen verildi. Birçok itfaiyecimizde ise küçük sıyrıklar ve yaralanmalar mevcut” şeklinde konuştu.

Usti Bölgesi Polis Sözcüsü Daniel Vitek ise, “Elimizde bazı ipuçları var. Yangının ilk nerede başladığı ile alakalı görgü tanıklarının ifadelerini alıyoruz. Yangın söndükten sonra olay yerinde yapacağımız araştırmalarla yangının sebebini araştıracağız” ifadelerini kullandı.

Çekya’daki orman yangınında bin hektarlık alan kül oldu

Almanya tarafı da yanıyor

Çek İsviçre Milli Parkı’nın Almanya tarafındaki bölümünde devam eden yangın ise henüz kontrol altına alınamadı. 250 hektarlık alana yayılan yangını söndürmek için ortalama 150 itfaiyeci ve 8 helikopterlerle alevlere müdahale sürüyor. Saksonya eyalet yetkilileri, yürüyüşçülerin bölgedeki ormanlık alanlara girişini yasakladı. Yangınların engellenmesi için bölge sakinlerden havai fişek kullanmamaları istendi. Aksonya İçişleri Bakanı Armin Schuster, yangına yönelik, “Hiçbir biçimde bir hafiflemeden söz edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.