adplus-dvertising

Çekya’da 70 bin kişilik hükümet karşıtı protesto

Çekya’nın Başkenti Prag’da gerçekleştirilen hükümet karşıtı protestoya 70 bin kişi katıldı.
Takip et
Çekya’da 70 bin kişilik hükümet karşıtı protesto
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çekya’nın başkenti Prag’da bulunan Vaclavske Meydanı’nda toplanan ortalama 70 bin kişi hükümet karşıtı protesto düzenledi. Gerçekleştirilen protestoya bazı muhalefet partileri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek verdi. Gösteride Tarım Odası eski Başkanı Zdenek Jandejsek, Enerji Uzmanı Vladimir Stepan, SPD milletvekili Jiri Kobza, Trikolora Partisi Başkanı Zuzana Majerova, komünistlerin cumhurbaşkanı adayı Josef Skala, ekonomist ve Prag Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Dekanı Miroslav Sevcik katıldı. Protestocular, hükümetten enerji krizinin etkilerinin hafifletilmesini ve hasarın onarılmasını ve yerli sanayinin yabancı firmalara bağımlılığından kurtarılmasını talep etti. Gösteride öte yandan askeri tarafsızlık ve gaz tedarikçileri ile ve özellikle Rusya ile düşük fiyatlarla doğrudan sözleşmeler yapılması istendi. Protestocular, AB ve NATO karşıtı sloganlar atarak, hükümeti istifaya çağırdı.

Çekya’da 70 bin kişilik hükümet karşıtı protesto

Etkinlik Organizatörü Jiri Havel yaptığı konuşmada, “Gösterimizin maksadı, başta elektrik ve gaz olmak üzere, birçok konunun çözüme kavuşturulması gerekliliğidir. Başbakan Petr Fiala’yı bizimle müzakere etmesi için davet ettik ama ne yazık ki bir yanıt alamadık. Bu yüzden bu hükümetin sona ermesi için baskı yapmaya devam edeceğiz. Hükümet AB’ye, DSÖ’ye ve NATO’ya boyun eğmekten vazgeçmeli ve Çekya’yı düşünmelidir” şeklinde konuştu.

“Başbakan belki Ukraynalı, belki Brükselli ama kesinlikle bir Çek değil”

Trikolora Partisi (Üç Renk) Genel Başkanı Zuzana Majerova yaptığı konuşmada, hükümetin Ukrayna politikasını eleştirirken, “Çekya’nın bir Çek hükümetine ihtiyacı var. Başbakan belki Ukraynalı, belki Brükselli ama kesinlikle bir Çek değil. Hükümet kdv ve öbür vergileri düşürmeli. Çek işadamlarını zorda bırakan Rusya yaptırımlarından vazgeçmeli. Ukrayna’ya silah tedariki durdurulmalı. Bu bizim savaşımız değil” ifadelerini kullandı.

“Protestocular Rusya yanlısı kişiler”

Protestonun sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Petr Fiala, “Bunlar aşırı kuvvetler. Bunlar Rusya yanlısı kişiler. Bunların yaptıkları ülkenin menfaatlerine zarar veriyor ve ülkenin çıkarlarına zarar vermek isteyen kuvvetlerin organizasyonu” şeklinde konuştu.

Çekya’da 70 bin kişilik hükümet karşıtı protesto

Çekya’da 70 bin kişilik hükümet karşıtı protesto

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.