adplus-dvertising

Çekya Başbakanı Fiala, Rus petrolüne uygulanacak ambargoya karşı garanti istiyor

Çekya Başbakanı Petr Fiala, Almanya’ya düzenlediği resmi ziyaret çerçevesinde Almanya Başbakanı Şansölye Olaf Scholz ile ortak basın toplantısı düzenledi. Fiala, “Rus petrolüne ambargo uygulayacaksak, vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin Çekya’da yeterli benzin ve motorine sahip olacağına dair bir garantimiz olması çok mühim” şeklinde konuştu.
Takip et
Çekya Başbakanı Fiala, Rus petrolüne uygulanacak ambargoya karşı garanti istiyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çekya Başbakanı Petr Fiala daha önce iki defa iptal ettiği Almanya ziyaretini gerçekleştirdi. Fiala ziyareti çerçevesinde önce Naziler tarafından Plötzensee Hapishanesi’nde idam edilen 701 Çekoslovak vatandaşının da bulunduğu Plötzensee Anıtını ziyaret etti sonrasında da Alman Dış Politika Derneği’ndeki (DGAP) programa katıldı.
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’i Bellevue Kalesi’ndeki konutunda ziyaret eden Fiala, daha sonra Almanya Başbakanı Şansölye Olaf Scholz ile bir çalışma yemeğinde buluştu. Fiala ve Scholz çalışma yemeğinin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Almanya, Ukrayna’ya gönderilen ağır silahların modernizasyonuna yardım edecek

Scholz yaptığı açıklamada, “Başkan Putin bu savaşa son vermeye çağırıyoruz. Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceğiz. Bu destek silah tedarikini de içeriyor. Öte Yandan Çekya, Rus yapımı silahları Ukrayna’nın kullanımına sunabilir. Çek ordusunun kuvvetini korumasına yardım edeceğiz. Savunma Bakanlarımız bu konu hakkında detay vermememizi istediler” şeklinde konuştu.

Fiala ise, “Gelecekteki anlaşma çok spesifik. Ağır silahların modernizasyonu ile alakalı olarak Almanya’nın desteğini içeriyor. Savunma gücümüzün modernizasyonu konusunda anlaştık. Ekiplerimiz işbirliği şeklini münakaşaya devam edecekler. Ukrayna’ya sağlanacak silahlar ve modernizasyonu konusunda da Almanya ve Çekya beraber hareket edecekler. Daha fazla ayrıntı veremeyiz” ifadelerini kullandı.

“Petrol ambargosunda garantimiz olmalı”

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Rusya’dan alınan petrolün ithalatını durdurma önerisi hakkında da konuşan Fiala, “Rus petrolüne ambargo uygulayacaksak, vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin Çekya’da yeterli benzin ve motorine sahip olacağına dair bir garantimiz olması çok mühim. TAL boru hattının kapasitesinin kuvvetlendirilmesi, Rus petrolüne olan bağımlılıktan kurtulmanın anahtarıdır, bizim ve Avrupa Birliği’nin isteği budur” şeklinde konuştu.
Öte yandan Fiala mart ayında planladığı Almanya ziyaretini Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle nisan ayına ertelemiş, nisan ayında ise Covid-19’a yakalanması sebebiyle Almanya ziyareti gerçekleştirememişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.