Çay işçileri dışarıdan gelip çay toplayamayacak

Çayı kim toplayacak, Çay toplama nasıl olacak? Çay üretiminde önemli rol üstlenen Rize, Trabzon, Artvin, Giresun gibi illere çay hasadı için dışarıdan gelen işçiler izin belgesi alamayacak. Çay üreticileri bu haberi duyunca adeta isyan etti.

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyaya ölüm saçan koronavirüs salgını önlemleri kapsamında Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’de çay hasadı için özel tedbirler alındığı bildirildi.


Bölgede yaklaşan çay hasadı sezonunda özel tedbirler alma gereğinin ortaya çıktığı aktarılan açıklamada, bu kapsamda yerelde sektörün bütün taraflarıyla görüşülerek alakalı bakanlıklarla lüzumlu bilgi paylaşımlarının yapıldığı ifade edildi.

İL DIŞINDAKİ ÜRETİCİLERE İZİN VERİLMEYECEK

Açıklamada, yapılan değerlendirmeler neticesinde bölgede lüzumlu koruma önlemlerini aksatmadan ekonomi için çok mühim olan çay hasadının tamamlanmasına yönelik alınan kararlar ise şu şekilde aktarıldı:

“Temel mücadele unsurunun izolasyon ve vatandaşların bulunduğu yerde kalması gerçeğinden hareketle, salgının illerden öbür illere bulaş riskinin olması, 31 il için giriş çıkış seyahat yasağının devam etmesi sebepleriyle ve şuanlık çayın ilk hasat dönemi olan mayıs ayı hasadı ile sınırlı olmak kaydıyla çay hasadı yapılacak Rize, Trabzon, Artvin, Giresun illeri dışındaki müstahsillerin, bu illere gelişi için seyahat izni verilemeyeceğinden, çay hasadıyla alakalı bütün faaliyetlerin bu iller içerisinde mevcut ve illerin temin edeceği iş kuvveti ile planlanmasına karar verilmiştir.”

İllere gelemeyecek müstahsillerin çay hasadını illerde irtibatlı oldukları kişiler aracılığıyla yaptırmalarına karar verildiği söylenen açıklamada, “Buna olanağı olmayan müstahsiller için sektörün paydaşlarıyla yaratılacak Vefa Sosyal Destek organizasyon kurullarıyla alternatif çözümler üretilip, çay hasadının problemsiz bir biçimde tamamlanmasına karar verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

VALİLİKLERİN ALDIĞI KARARIN GEREKÇESİ NE?


Söz konusu münakaşalar devam ederken, o kararın gerekçelerini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman madde madde sıraladı.

İşte o açıklama;

”4 valinin çay için Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’a gelmeyi yasaklayan kararı hakkında birkaç hususu size açıklayayım;

1- Valiler bu kararı İçişleri, Çalışma ve Tarım bakanları ile beraber aldılar.

2- Karar alınmadan önce alakalı birçok paydaşla görüşüldü ve ona göre bir fikir yaratıldı.

3- Sizlerin de çok iyi bildiği üzere çok tehlikeli, sinsi ve öldürücü bir virüsle karşı karşıyayız. Bu virüsle mücadele için olmaz denilen şeyler oldu. Camiler kapatıldı, okullar kapatıldı, iş yerleri kapatıldı.

4- Çay bölgemizin en mühim ticari ürünüdür ve birçok ailenin de geçim kaynağıdır. Elbette müstahsiller korunmalı ve çayın toplanması için çözümler üretilmelidir. Fakat yapacağımız işlerde insan sağlığını öncelemeliyiz. İnsan sağlığı merkezli çözümler üretmeliyiz.

5- Çaykur’un ve Ticaret Borsası’nın çalışmasına göre müstahsilin %80’i zaten şu anda Rize’de. Geriye kalanın çayını da bu salgın sürecinde Rize’deki akrabası, köylüsü ve komşusunun yardımıyla toplanmalı.

6- Son bir haftadır Rize’de vaziyet toparladı. Günde bir yahut iki olumlu vaka çıkıyor yahut hiç çıkmıyor.

7- Salgının Rize’de ilk başladığı 12 Mart ve devamında şehirde görülen ilk 20 vaka İstanbul kaynaklıydı. Henüz virüs ülkemizde bugünkü kadar yayılmadan tablo buydu.

Virüsün bu kadar yayıldığı günümüzde, İstanbul’dan yahut ülkenin değişik yerlerinden 20 bin, 40 bin kişinin Rize’ye gelmesi demek, ‘Artık Rize için salgını kontrol etmek mümkün değil’ demektir.

Çay konusunu başka biçimde çözmeli ve valilerin aldığı karara destek vermek gerekir diyerek düşünüyorum.”

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı