adplus-dvertising

Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’ın Adalar’daki tatbikatına sert tepki: Gerekeni yaparız!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Adalar’daki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada ‘”Ya Yunanistan geri adım atar ya da biz gereğini yaparız. Rüzgar eken fırtına biçer. Barışı istemiyorsan biz de gereğini yaparız” ifadelerini kullandı.
Takip et
Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’ın Adalar’daki tatbikatına sert tepki: Gerekeni yaparız!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın toplantısında konuştu. Çavuşoğlu, silahsızlandırılmış Adalarda tatbikat yapan Yunanistan’ın tutumunu eleştirdi.

Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’deki tahrikleriyle ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalarla ilgili anlaşmaları ihlal ettiğini ve barış istemediğini belirterek “Rüzgar eken fırtına biçer. Barış istemiyorsanız biz de gereğini yaparız! Bir gece ansızın” diye konuştu.

“GEREKENİ YAPARIZ”

Çavuşoğlu, “Yunanistan olumsuz adımlar atıyor. Bizim buna karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Silahsızlandırılmış adaların ihlalinden Yunanistan’ın vazgeçmesi lazım. Yunanistan ya geri adım atar ya da biz gereğini yaparız” dedi.

“SESSİZ KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Çavuşoğlu konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine atıf yaparak, “Zaten Sayın Cumhurbaşkanımızın da ‘Bir gece ansızın’ demesi bu. Bize yönelik tehditlere sessiz kalmamız mümkün değil. Gereken adımı hem hukuki zeminde hem de sahada atmaya devam edeceğiz. Rüzgar eken fırtına biçer. Barışı istemiyorsan biz de gereğini yaparız, bir gece ansızın.” açıklamalarında bulundu.

“BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ”

Erdoğan daha önce Yunanistan’ın adaları uluslararası hukuka aykırı şekilde silahlandırdığına dikkat çekerek, “Yunanistan’da iki üç isim var rahat durmuyorlar. Adalara getirilen silahlar uçaklar bir anlam ifade etmez. Bu iş yürek işidir. Bir gece ansızın gelebiliriz, hadlerini bilsinler” ifadelerini kullanmıştı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ

– İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği ve NATO’nun genişlemesine karşı değiliz ancak. Her iki ülkede de terör örgütleri vardı. Biz iki ülke arasında bir ayrım yapmıyoruz. Ancak görüntüde Finlandiya ile daha az problemimiz var. İsveç’in atması gereken daha öncemli adımlar var.

– Adını verdiğiniz şahsın Türkiye’ye iadesi önemli. Bu kişi bizim listemizde değildi. Ancak listedeki isimlerin de iadesinin yapılması gerekiyor. Yeni hükümetle beraber daha olumlu bir atmosfer içerisindeyiz. Üyelik konusu onların şartları yerine getirmesine bağlıdır. Bunu dostane bir ortamda kendileri ile paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.