adplus-dvertising

Çavuşoğlu: ‘Türkiye, Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını hem KKTC’nin haklarını savunmaya devam edecektir’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, “KKTC’nin uygun gördüğü ülkeler nezdinde, yeni temsilcilikler açılması için temaslarımızı yoğunlaştırdık” şeklinde konuştu. Çavuşoğlu, daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geldi. Eski Yunan amiralin sözlerine de değinen Bakan Çavuşoğlu ‘köprüleri vururuz’ sözü için ise ‘Boş laflarla kendilerini avutmalarına gerek yok’ şeklinde konuştu.
Takip et
Çavuşoğlu: ‘Türkiye, Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını hem KKTC’nin haklarını savunmaya devam edecektir’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lefkoşa’da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu ve Tatar, daha sonra basın toplantısı düzenledi. KKTC’de bulunmaktan memnuniyet işittiğini kaydeden Çavuşoğlu, “verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Kıbrıs meselesinin çözümü konusundaki vizyonumuz ortaktır. Adada yeni bir müzakere sürecinin başlaması için ve bu müzakerenin de başarılı olabilmesi için gereken bellidir. Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit statüsü tescil edilmelidir. Kıbrıs Türk Halkı bu haklara zaten sahiptir. Müzakereler ile bu hakları kazanmadı. 1960’ta senesinde teyit edilen ama daha sonra gasp edilen bu haklar başlangıçtan bu yana Kıbrıs Türk halkının var olan hakkıdır. Dolayısıyla bu haklar inkar edilemez. Bunu inkar etmek Kıbrıs Türk halkının kimliğinin ve özünün inkar etmek demektir. Buna da müsaade etmeyiz. Müzakere eşitler arasında olur. Yoksa bir manası da olmaz bir netice getirmez. Aksini zaten 54 senede tecrübe ettik. Neticede ortada eşitliği reddeden kim belli. Daha önce de vurguladığımız gibi kaybedecek bir 50 yılımız daha yok” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu: ‘Türkiye, Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını hem KKTC’nin haklarını savunmaya devam edecektir’

“Rum tarafı iş birliği yapmak istiyorsa, Türk tarafıyla beraber bunları değerlendirebilir”

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın geçen sene Cenevre’de ortaya koyduğu vizyon ve öneriyi desteklediklerini dile getirerek, “O gün desteğimiz nasıl ise bugün de tamdır. Sizin vizyonunuzu, önerilerinizi her platformda desteklemeye devam edeceğiz. Bundan sonra bir müzakere olacak ise bu iki toplum değil, iki devlet arasında olacaktır. Önce iki tarafın statüleri müzakere odalarında değil, dışında şekillenmelidir. Sonrasında, adada nasıl bir iş birliği modeli uygulayacaklarına kendileri karar verecektir. Bu vizyon bir müzakere pozisyonu da değildir. Sahadaki gerçeklerin ve tarihi tecrübelerin dikte ettiği tek çözüm yoludur. Bu konudaki kararlılığımızı beraber sürdüreceğiz. Bu, Kıbrıs Türk halkının iradesidir. İradesini de Kıbrıs Türk halkı ortaya koymuştur. Güney Kıbrıs Rum tarafının sözcülüğünü yapan Avrupa Birliği’nin bu iradeyi yok sayarak herhangi bir çözüm dikte etme hakkı da yoktur. Rum tarafı bu gerçekleri unutmaya ve başka yöne çekmeye çalışıyor. Bunun da farkındayız, buna da müsaade etmeyeceğiz. Miadı dolmuş söylemleri adeta yeniymiş gibi ilk kez söylenmiş gerek bizlere gerekse uluslararası toplumda yeni fikir gibi satmaya çalışıyorlar. Yeni fikir olsa Türkiye olarak destek veririz, ama bunlar Anastasiadis’in de Cenevre’de kağıttan okuduğu önerilerdir” açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu: ‘Türkiye, Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını hem KKTC’nin haklarını savunmaya devam edecektir’

Çavuşoğlu, “KKTC ve Rum tarafının iş birliğini geliştirecek öneriler ise yalnızca Kıbrıs adasını değil, esasen bütün bölgeyi ilgilendiren, bütün bölgenin istikrarı ve kalkınması için mühim. Bölgedeki problemlerin çözümüne katkı sağlayacak önerilerdir. Eğer Rum tarafı gerçekten iş birliği yapmak istiyorsa, bunlara olumlu bakar. Türk tarafıyla oturur, konuşur ve değerlendirir. Eğer öyle bir niyeti yok ise de Türk tarafı yoluna devam edecektir” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu: ‘Türkiye, Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını hem KKTC’nin haklarını savunmaya devam edecektir’

“Yunanistan Başbakanının ABD Kongresi’nde yahut AB’de bizi övmesini beklemiyoruz”

Çavuşoğlu, Rum tarafının başka ülkelerle gerçekleştirdiği askeri tatbikatlar ve Yunan adların Türkiye’ye karşı açıklamalarına ilişkin soruyuşu biçimde cevapladı:
“Strateji belirleseler ne olacak? Başkası ile tatbikat yapsalar ne olacak? Türkiye’ye düşmanlık etseler elde ne edecekler? Cumhurbaşkanımızın da tepkisinin sebebi bu. Yunanistan Başbakanının ABD Kongresi’nde yahut AB’de bizi övmesini beklemiyoruz. Bu Şekilde bir şeyin mümkün olmadığını görüyoruz. Ancak, iki NATO mensubu ülke ve NATO’da güvenlik ile alakalı dayanışma söz konusu. Türkiye’nin alacağı F-16’lar dahil savunma sanayi ürünlerinin verilmemesi için lobi yapılması kabul edilebilir bir davranış değil. Bizim hiç bu şekilde bir lobimiz olmadı Yunanistan’a. Farklı ittifaklar olabilir. Türkiye’yi dışlayan toplantılar oldu. Bunların hiçbirinin hükmü yoktur dedik. Oldu mu? Olmadı. Bir sonraki toplantılara Türkiye’yi davet edelim demeye başladılar. Bizim haklarımızı korumak konusundaki kararlılığımız tamdır”

Çavuşoğlu: ‘Türkiye, Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını hem KKTC’nin haklarını savunmaya devam edecektir’

“Geçmişte üst düzey subaysa, cesareti varsa o zaman yapardı”

Eski emekli askerin Türkiye’ye karşı yaptığı saldırgan açıklamalara da değinen Çavuşoğlu, “Geçmişte görev yapmış askerlerin sözlerine yanıt vermeye gerek var mı? Eğer geçmişte üst düzey subaysa, cesareti varsa o zaman yapardı. Yani öyle boş laflarla kendilerine avutmalarına gerek yok. Asıl Yunanistan halkı ve Rum halkı Türkiye’nin kuvveti ile alakalı ne diyor kulak versinler. Biz gerginlikten yana değiliz, biz iş birliğinden yanayız. Doğu Akdeniz’de de hakça paylaşımdan yanayız. Yunanistan’ın uluslararası hukuku ihlal eden adımları var. Bunu da BM’ye gönderdiğimiz mektuplarla izah ettik. Yunanistan bunlara hukuki bir cevap veremiyor, demagoji yapıyor, ortalığı geriyor. Her yere de ‘Türkiye bize saldıracak’ diyerek uluslararası topluma ağlıyor. Onun yenine yanı başında kuvvetli Türkiye var, işbirliğine yanaş” açıklamasını yaptı.

“Maraş, KKTC toprağıdır”

Çavuşoğlu, Rum tarafının son zamandaki güven artırıcı tedbirlerine yönelik soruya, “Devamlı federasyon diyen Rum yönetimi 54 sene federasyon ile bütün çözüm önerilerini reddetti. O zaman hiçbir paylaşmak istemediği için federasyon ile alakalı müzakereleri de sulandırmak istediği için farklı inisiyatifler ortaya koyuyordu. Bu güven arttırıcı tedbirleri de o zaman o müzakerelerin içindeki unsurları çıkarıp bir daha müzakereye oturmayalım anlayışı ile bunları yapıyordu. Şuanda ise Maraş açılımından rahatsızlık duymaya başladılar. Çünkü, Rum halkı da Maraş’taki mülkünü kullanmak istiyor ve en doğal hakkıdır. Biz de zaten Rum halkı da hakkını kullanabilsin, mülkünü kullanabilsin diyerek KKTC’nin bu açılımını destekliyoruz” cevabını verdi.

Mevlüt Çavuşoğlu Rum tarafının, KKTC ile beraber geliştirilecek önerilere ve iş birliğine olumlu bakması konusunda ciddi olduklarını dile getirerek, “Türkiye, Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını hem KKTC’nin hem de Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmaya devam edecektir. Kıbrıs Türk halkının özellikle hidrokarbonların paylaşımı konusunda yaptığı teklifler var, bu teklifler halen masadadır. İş birliğinden yanayız. KKTC’nin yaptığı bu teklifi de her platformda savunuyoruz. İş birliği istiyorlarsa buna hayır değil, evet demeliler. Rumların tek derdi Maraş’ı geri almak. Maraş, KKTC toprağıdır. Maraş açılımları uluslararası hukuku ihlal etmiyor. Atılan adımların da uluslararası hukuka uygunluğunu vurgulamak isterim. Maraş açılımları iki halkın da faydasına atılmış adımlardır. Bugüne kadar ve bundan sonra atılacak adımlara desteğimiz tamdır. Rum tarafı beyhude çabalar içinde olmasın. Lüzumsuz propagandalarla oraların gündemini de meşgul etmesin. Maraş’ta plaja konulan şezlong gibi küçük adamların uluslararası güvenliğe tehdit yarattığını savunacak kadar komik vaziyete da düşüyorlar. Gerçekten üzülüyoruz” biçiminde konuşmasını sürdürdü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.