adplus-dvertising

Çavuşoğlu: ‘NATO’ya üye olacak ülkeler, PKK-YPG’ye destek vermemeli’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı öncesi yaptığı konuşmada, “NATO’ya mensup olacak ülkeler, PKK-YPG terör örgütlerine destek vermemeli” şeklinde konuştu.
Takip et
Çavuşoğlu: ‘NATO’ya üye olacak ülkeler, PKK-YPG’ye destek vermemeli’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Almanya’da toplantı öncesinde mühim açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği girişimine ilişkin, “Bugün Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları ile görüşeceğiz. Zaten devamlı görüşüyoruz. Her iki bakan ile yakın temas halindeyiz. Ama NATO üyeliği konusu başka bir konu. Burada özellikle Türkiye’nin tutumunun nedeni gayet açık. NATO bir birlik değil, bir örgüt değil. NATO isimi üzerinde bir müttefikliktir. Bu ne gerektirir? Yalnızca güvenlik meselesi değil, omuz omuza dayanışma gerektirir. Her alanda özellikle güvenlik konusunda bir tehdit olduğu zaman” ifadelerini kullandı.

“NATO’ya mensup olacak ülkeler, PKK-YPG terör örgütlerine destek vermemeli”

Bakan Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç’in açık bir biçimde PKK-YPG terör örgütlerine destek verdiğini dile getirerek, “Maalesef bahsettiğimiz ülkeler, PKK-YPG terör örgütlerine çok açık destek veriyor. Bu da tabii halkımızın hissiyatını olumsuz yönde etkiliyor. Gözümüzün önünde, bütün uyarılarımıza karşın. Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke açıkça PKK-YPG terör örgütlerine her gün bize saldıran, askerlerimizi, polisimiz şehit eden bir terör örgütüne destek vermemeleri gerekiyor. Öte Yandan PKK ile mücadelemizden dolayı bize yönelik çok kısıtlamalar getirdiler. Dolayısıyla bütün bunları elbette kendileriyle, öbür müttefiklerimizle de açık bir biçimde görüşeceğiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.