Çavuşoğlu: Mısır ile anlaşma imzalayabiliriz

Bakan Çavuşoğlu, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, ”İlişkilerimizin seyrine göre biz de Mısır’la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz” şeklinde konuştu.
Takip et
Çavuşoğlu: Mısır ile anlaşma imzalayabiliriz
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Özellikle Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan’ın içinde olduğu iş birliğine önem veriyoruz. Nasıl Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü destekliyorsak Gürcistan’ı da destekliyoruz.

Biz bütün toplantılarda düşüncelerimizi açıkça söylüyoruz. NATO ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin güçlenmesini istiyoruz.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI

Her şeyden önce Cumhurbaşkanımızın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’na katkılarından doları Adalet Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu eylem planının maksadı vatandaşımızın hak ve özgürlüklerini artırmak. Hukukun üstünlüğünü daha da kuvvetli biçimde tesis etmek istiyor. AB Konseyi , BM gibi mühim uluslararası kurumların referansları dikkate alındı.
Vize serbestisesinin geri kalan koşullarını da sağlayacak biçimde yapıldığını görüyoruz. Temel hak ve özgürlükler alanını genişletirken, AB kurumlarıyla ilişkilerimize de katkı sağlayacaktır. AB üyelik sürecin fasılların açılış ve kapanış sürecini gerçekleştireceğiz. Üyelik sürecinin canlandırılması için bizim için yeterli. AB tarafından samimi siyasi görüş bekliyoruz.

AB ve Gürcistan ve Ukrayna’ya gösterdiği esnekliğin yarısı sağlasa vize serbestliği olabilirdi.

DOĞU AKDENİZ

İlişkilerimizin seyrine göre biz de Mısır’la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz.

Çavuşoğlu: Mısır ile anlaşma imzalayabiliriz

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.