adplus-dvertising

Çavuşoğlu: ‘Herkes Türkiye’yi dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında görüyor’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Herkes Türkiye’yi dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında görüyor” ifadelerini kullanarak, “Kıbrıs Türk’ünün haklarını kimseye yedirmeyiz yedirmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Çavuşoğlu: ‘Herkes Türkiye’yi dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında görüyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) temasları çerçevesinde Türk sivil toplum örgütü temsilcileriyle Beyaz Ev’de bir araya gelmesinin sonrasında Lapta bölgesinde gerçekleştirilen etkinlikte Kıbrıs Türkleriyle buluştu. Etkinlikte yaptığı konuşmada, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geleceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Müzakere heyeti ile son gelişmeleri değerlendireceğiz. Rum tarafı güven artırıcı adımlar ya da önlemler diyerek eskiden gündeme getirdikleri müzakereleri sulandırmaya çalıştıkları konuları tekrardan ambalajlayıp satmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu: ‘Herkes Türkiye’yi dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında görüyor’

“Herkes Türkiye’yi dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında görüyor”

Dünyadaki gelişmelere değinen Çavuşoğlu, dengelerin değiştiğini, enerji ve gıda güvenliği krizi olduğunu söyleyerek, “Türkiye olarak bu gelişmeler çerçevesinde gelişmeleri yönlendiren ülkelerdeniz. Seven sevmeyen dünyanın her bir yerinden Latin Amerika’dan Afrika’ya Asya’dan Avrupa’ya herkes Türkiye’yi dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında görüyor” şeklinde konuştu. Türkiye’nin izlediği politikalar sayesinde gelişmelere yön verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Bu da durup dururken olmaz izlediğiniz politikalar sayesinde olur. İlkeli, dengeli, adil ve objektif ama aynı zaman gücünüzle orantılıdır. Oyunu kurabilmek içinde kuvvetli olacaksanız, size karşı kurulan oyunları da bozmak için kuvvetli olacaksınız. Yeri geldiğinde sahada yeri geldiğinde masada da kuvvetli olacaksınız. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde sahada ve masada kuvvetli bir Türkiye için çalışıyoruz. Kuvvetli bir Türkiye demek kuvvetli bir KKTC demektir” şeklinde konuştu. Sıkıntılar olduğunu ancak bunların aşılabileceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Ecdadımız Kıbrıs Türk’ünü korumak için canını ortaya koydu. Biz dayanışmayla omuz omuza çok badireler ve zorluklar atlattık. Türkiye Kıbrıs Türk’ünü hiçbir zaman yalnız bırakmadı” diyerek konuştu.

Çavuşoğlu: ‘Herkes Türkiye’yi dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında görüyor’

“Bundan sonra egemen eşitlik var, siyasi eşitlik değil”

Mühim olanın Kıbrıs’ta kurulan oyunları bozmak olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, “Biz artık Kıbrıs’ta da ezberleri bozduk. Senelerdir federasyon için müzakere yaptık. Ancak Rum tarafı sizlerle hiçbir şeyi paylaşmak istemediği için federasyonla ortaya çıkan planları ve projeleri reddetti. Crans-Montana’da masayı devirdi. Bundan sonra egemen eşitlik var, siyasi eşitlik değil. Yani iki devletli çözüm. Kıbrıs Türk’ünün egemenliğini herkese kabul ettirmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Rum tarafı samimiyse Türk tarafının siyasi egemenliğini tanıyacak ve işbirliğine gideceğiz”

Çavuşoğlu: ‘Herkes Türkiye’yi dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında görüyor’

İsviçre’nin Cenevre şehrinde yapılan gayriresmi 5+1 toplantıda iki devletli çözümün ortaya konduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Yalnızca düşüncülerimiz değil. Çözüm önerilimizi de masaya koyuyoruz. Güven artırıcı adımlar konusunda biz varız. Ama genel manada çözümün içindeki bazı mühim unsurları içinden çıkarıp güven artırıcı tedbirler yahut adımlar olarak pazarlamaya çalışmalarının arkasındaki nedeni çok iyi biliyoruz. Bu tür tuzaklara hiçbir zaman düşmeyiz. Rum tarafı samimiyse Türk tarafını eşit olarak görmek istiyorsa. Siyasi egemenliğini tanıyacak ve işbirliğine gideceğiz” şeklinde konuştu.

“Kıbrıs Türk’ünün haklarını kimseye yedirmeyiz yedirmeyeceğiz”

Rum tarafının Kıbrıs Türk’ünün Akdeniz’deki hidrokarbon sahalarında hakları olduğunu ifade ettiğini ama hakça paylaşıma ise yanaşmadığını aktaran Çavuşoğlu, “Senelerdir bizim ve KKTC’nin teklifleri ortada. Biz hem Kıbrıs Türk’ünün hem de Türkiye’nin haklarını kimseye yedirmeyiz, yedirmeyeceğiz. Bu manada gereken adımları atıyoruz. Aynı zamanda hakça paylaşıma var olduğumuzu da gerek Avrupa’ya gerek bütün dünyaya gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu’nun yarına kadar sürmesi öngörülen KKTC ziyaretinde, Türkiye ile KKTC heyetleri ile birlikte Kıbrıs problemi ve bu çerçevede ulusal davayı ilgilendiren konuların görüşülmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.