Çav Bella’nın anlamı ve Türkçe Çav Bella şarkısı!

Çav Bella nedir, Çav Bella'nın türkçesi ve Ciao Bella'nın sözleri! İzmir'de bazı camilerin minarelerinden çaldığı belirlenen Çav bella isimli şarkının sözleri şarkıyı bilmeyenler tarafından en çok araştırılanlar listesine girdi. Orjinal ismi Ciao Bella olan şarkı özelikle muhalif kesim tarafından son derece revaş gören bir parça.

Yakın dönemde özelikle karantina günlerinde en çok izlenen diziler arasında yer alan La Casa de Papel dizinde de duymaya alışık olduğum Çav Bella İzmir’de yaşanan olayın ardından Türkiye gündemine oturdu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP’den Özgür Özel, olayın bir provokasyon olduğunu belirtti. Sorumluların biran önce yakalanmasını isteyen CHP sözcüsü yaşanan durumun montaj olmasını ümit ettiklerini de belirtti. Konu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağıran Özel, olayın biran önce aydınlatılmasını istedi.

ÇAV BELLA NEDİR?

Parça Milva’dan Yves Montand’a, KUD Idijoti’den Kızıl Ordu Korosu’na onlarca şarkıcı ve grup tarafından seslendirilmiştir. Türkiye’den de Grup Yorum “Çav Bella” adıyla, Mehmet Taneri de “Sen Sen Sen” adıyla şarkıyı Türkçe yorumlamışlardır. 1991 yılında Gökhan Semiz ve Grup Vitamin, Bella Ciao’ya eğlenceli Türkçe sözler yazarak şarkının bir parodi versiyonunu yapmışlardı. “Cevriye” adlı bu şarkı grubun kendileriyle aynı adı taşıyan rap albümlerinde yer almaktadır. En son olarak Bandista grubu şarkıyı kendilerine uyarlamıştır.
Çav Bella şarkısı, İtalya’da Mussolini döneminde anti-faşist, komünist, devrimci, sosyalist grupların marşıdır. Sözlerinin yazarı bilinmemektedir, melodisi ise eski İtalyan Halk Şarkılarından Po Valley adlı şarkının melodisine benzemektedir.

ÇAĞ BELLA TÜRKÇE SÖZLERİ

İşte bir sabah uyandığımda
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Elleri bağlanmış buldum yurdumun
Her yanı işgal altında

Sen ey partizan beni de götür
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Beni de götür dağlarınıza
Dayanamam tutsaklığa

Eğer ölürsem ben partizanca
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Sen gömmelisin ellerinle beni
Ellerinle toprağıma

Güneş doğacak açacak çiçek
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Gelip geçenler diyecek merhaba
Merhaba ey kızıl çiçek

O kızıl çiçek partizanındır
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Yiğit yoldaşlardan armağandır bize
Simgesidir özgürlüğün

O kızıl çiçek partizanındır
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Düşen yoldaşlardan armağandır bize
Simgesidir sosyalizmin

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı