Çatısına Güneş Paneli Kurdu, Elektrik Satıp Para Kazanıyor

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde ikamet eden Kerem Çilli, evinin çatısına kurduğu sistemle elektrik ihtiyacını karşılıyor. Ürettiği elektriğin fazlasını da satıyor.

Darıca Piri Reis Mahallesi’nde ikamet eden Elektrik ve Elektronik Mühendisi Kerem Çilli, kendi evinin çatısına yaptırdığı 22 tane güneş paneli ile kendi elektriğini kendisi üretiyor. Evinde kullandığı elektriğin hepsini güneş panelleri ile üreten Kerem Çilli, bir ayda 6 evin gereksinimini karşılayabilecek derece elektrik üretebiliyor. Ürettiği fazla elektriği ise elektrik idaresine satan Kerem Çilli, bu satıştan ayda 300 TL gelir elde ediyor.

KURDUĞU SİSTEMLE AYDA 600 KİLOWATT ELEKTRİK ÜRETİYOR

Yenilenebilir enerjinin gerekliliğine dikkat çeken Kerem Çilli, “Güneş enerjisi meselesi benim uzun zamandır üstünde çalıştığım bir mesele. Güneş enerjisi esasen bizim yaşamımızın değişmez bir parçası olacak. Biz o günlerin halen başındayız. Bu sistemi yapmamın en önemli sebebi şu; biz her ay ister istemez bir elektrik parası veriyoruz. Bu para zamlandığı vakit herhangi bir biçimde ödemeyi sürdürüyoruz ve o para hiçbir zaman size tekrar gelmiyor. Güneş enerjisi sistemi kurarak çatınızdaki panellerle elektrik üretebilirsiniz ve evinizin gereksinimini karşılayabilir elektrik fazlasını da satıp bölgenizdeki dağıtım firmasından para kazanma şansınız bile olur. Bu nedenden dolayı ben güneş enerji santrali kurdum. Artık elektrik faturası vermiyorum. Tersine ben onlardan elektrik parası alıyorum. Kurduğum sistemle ayda 600 kilowatt elektrik üretiyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı