Çanakkale’de koronavirüs sebebiyle bir köy karantinaya alındı!

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesi ile Örtülüce köyü, koronavirüs önlemleri kapsamında 10 gün süreyle karantinaya alındı.
Takip et
Çanakkale’de koronavirüs sebebiyle bir köy karantinaya alındı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çanakkale’de Biga ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, dün Biga Kaymakamı Mustafa Can başkanlığında toplandı. Toplantıda, ilçeye bağlı Karabiga beldesi ve Örtülüce köyünde artan vaka sayıları sebebiyle 10 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi.

Bu kapsamda saat 00.00’da, belde ve köye giriş-çıkışlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvan otlatanlar, arıcılık faaliyeti yürütenler ile bitkisel hayvansal ürün imalatı, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar dışındakilere kapatıldı.

Öte Yandan ibadethanelerde toplu ibadet edilmesi geçici olarak kısıtlandı, cenaze namazlarının vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak, namaz vakitlerinden önce tespit edilecek uygun bir saatte kılınmasına karar verildi.

Cenaze defin işlemlerinin kalabalık oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir biçimde yapılmaması hususunda vatandaşların bilgilendirilmesi, berber, kuaför gibi işyerlerinin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulması kararı da alındı.

Kısıtlama boyunca ev ziyaretleri yasaklanırken, belediye ve köy minibüsleri ile işçi servisleri gibi toplu ulaşım araçlarının köy ve beldeye giriş-çıkışları geçici olarak durduruldu. Bütün eğitim-öğretim faaliyetleri de geçici süre ertelendi.

Biga Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek grubu, belde ve köyde ikamet eden vatandaşların bütün temel ihtiyaçlarının karşılanması için önlemleri aldı. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama getirilen vatandaşların, 112, 155, 156 numaraları üstünden ihtiyaçlarını bildirebilecekleri açıklandı.

Kararlara uymayan vatandaşlara ise Umumi Hıfzıssıhha Yasası’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek, aykırılığın vaziyetine göre yasanın alakalı maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin de Türk Ceza Yasası’nun 195’inci maddesi kapsamında lüzumlu adli işlemler başlatılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.