adplus-dvertising

Çanakkale’de Anzak Koyu’nda ‘afak ayini!

Çanakkale’de, Anzak Çıkarması’nın 107’nci sene dönümünde, Anzak Koyu’nda ‘Şafak Ayini’ yapıldı. Avustralya ve Yeni Zelandalılar, Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu’nda “Şafak Ayini” yaptı.
Takip et
Çanakkale’de Anzak Koyu’nda ‘afak ayini!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avustralyalı ve Yeni Zelandalılardan oluşan ortalama 200 kişilik grup, gece Çanakkale kent merkezinden Gelibolu Yarımadası’na geçti.

Katılımcılar, uyku tulumları ve battaniyeler içinde, tören alanına kurulan dev ekrandan Çanakkale Savaşları’na ilişkin belgesel izleyerek ayinin saatini bekledi.

Yeni Zelanda’dan ailesiyle ortalama bir ay önce Türkiye’ye gelen Rueben Kidman, törenlere katıldığı için heyecanlı olduğunu belirtti.

Kidman, burada atalarını anmaya geldikleri için kendisini talihli hissettiğini söyleyerek, “Burada olmaktan ve çocuklarımı getirmekten şeref duyuyorum. Bu bizim için çok özel bir etkinlik. Bu ailem için Türkiye’yi tanımak açısından bir şans. Bu yüzden bir aydır Türkiye genelinde seyahat ediyoruz. 4-5 farklı yer gördük. İstanbul’dan başladık. Kapadokya, İzmir, Antalya’yı gördük.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Türk milleti hakkında düşüncelerini paylaşan Kidman, “Türk halkı bizi çok hoş karşıladı. Türkçe bilmememize karşın Türk halkını bize karşı yalnızca cömertliğiyle değil, sıcak kalpli olmasıyla da hatırlayacağız.” şeklinde konuştu.

Kidman’ın kızı 8 yaşındaki İsabelle de Türkiye’ye ilk defa geldiğini ifade ederek, “Çok heyecanlı hissediyorum. Ayin için bekliyorum ve farklı ülkeleri keşfediyorum.” diyerek konuştu.

“BURADA OLMAKTAN ÇOK MEMNUNUM”

Yeni Zelandalı Cohen Stephen, Wellington kentinden geldiğini ve 2 aydır Türkiye’de olduğunu belirtti.

Türkiye’ye ilk defa geldiğini anlatan Stephan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Burada olmak bir şeref ve ayrıcalık, çok farklı hissettiriyor. Özellikle Türkiye perspektifinden tarihi hatıraları öğreniyorum. Buraya gelmeden önce ne olduğunu biliyordum fakat bu hatıraların ne kadar büyük olduğundan emin değildim. Büyük bir minnettarlıkla buradan ayrılacağım. Mükemmel 2 ay geçirdim. Herkes çok dost canlısı, çok nazik ve yardımcıydı. Benim için Türkiye’de olmak böylesine bir ayrıcalıktı. Gelibolu’ya geleceğimi biliyordum. Burada olmak istemiştim. Burada olmaktan çok memnunum. Türkiye’den birkaç gün içinde ayrılacağım. Burada olmanın yapılacak son büyük şeylerden birisi olduğunu düşünüyorum.”

Avustralyalı 69 yaşındaki Ricco Shea ise Türkiye’ye ilk kez geldiğini söyleyerek, “Seneler önce Türk, Avustralya ve Yeni Zelandalı askerlerin büyük kuvvetler tarafından çatışmaya gönderildiğini öğrenmiştim. Bu yüzden burasının Türk milleti ile Avustralya ve Yeni Zelanda halkları arasındaki bir ortak nokta olduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.