Çanakkale şehidinin babasına yazdığı 108 senelik mektup!

Çanakkale Savaşı esnasında Seddülbahir Cephesi’nde şehit düşen Piyade Er Cebecioğlu İbrahim’in, şehadetinden ortalama bir ay önce babasına yazdığı mektubu, cephedeki askerlerin ailelerine duyduğu özlemi yansıtıyor.
Takip et
Çanakkale şehidinin babasına yazdığı 108 senelik mektup!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Askerlerin kendileri için değil, aileleri için endişelendiklerini gözler önüne de seren mektup, şehidin torunları tarafından 106 senedir özenle saklanıyor.

Tarih ve kültür üstüne incelemeler yapan ve bu alanda yayınlanmış 10 kitabı bulunan Hüseyin Lütfi Ersoy, Çanakkale Savaşı’na tanıklık etmiş birçok kişiyle görüştüğünü ve yürekleri yakan hikayeler dinlediğini belirtti.

O dönem Kastamonu Sancağı, Zafiranborlu (Safranbolu) kazasında bulunan 42. Alay’ın Seddülbahir Muharebesi’nde çarpıştığını ve alaydan sağ dönen yalnızca 5-6 askerin bulunduğunu aktaran Ersoy, 7 Haziran 1915’te 5. Kolordu 14. Fırka 42. Alay 1. Tabur 2. Bölük 3. Mangada çarpışırken şehit düşen askerlerden birinin de Eflani nahiyesi Çelebiler karyesinden 1885 doğumlu Cebecioğlu İbrahim olduğunu kaydetti.

Şehit Piyade Er Cebecioğlu İbrahim’in 3 Mayıs 1915’te babasına yazdığı son mektubuna, 9 sene önce şehidin torunlarının evinde rastladığını ve o tarihten itibaren özenle saklanmasına vesile olduğunu söyleyen Ersoy, böylesine değerli bir hatıratın gün yüzüne çıkmasına vesile olduğu için öte yandan mutlu olduğunu dile getirdi.

Ersoy, canlarını feda ederek bugünlere ulaşılmasını sağlayan ataların hatırlarına sahip çıkmanın önemine işaret ederek, bunlardan birinin de Cebecioğlu İbrahim’in son mektubu olduğunu kaydetti.

‘KARŞIMIZDA CANLI BİR ŞEKİLDE DURUYOR DA SELAM EDİYORMUŞ GİBİ YAZMIŞ’

Mektubun içeriğinin okunduğunda Çanakkale cephesinde bulunan ataların vatan, bayrak, millet ve sonraki nesil için nasıl bir hayal kurduklarını, hangi ruh hali içinde olduklarını ortaya koyduğuna dikkati çeken Ersoy, “Mektupta o cümleleri kurarken belki tepesine bomba yağıyordu, belki mermiler kenarından, köşesinden geçiyordu. Belki bir an şehit düşmekle yüz yüzeydi. Kim bilir hangi koşullar altında mektubu kaleme aldı? Mektubu, günümüzde onu okuyanlara, adeta karşımızda canlı bir biçimde duruyor da selam ediyormuş gibi yazmış.” diyerek konuştu.

Ersoy, Cebecioğlu İbrahim’in mektubunu şehit olmadan ortalama bir ay önce yazdığını vurgulayarak, “Mektubun içeriğinden o dönemde yaşananları ve ecdadın gönlünde, hayalinde ve gözünde neler olduğunu rahatlıkla anlıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘CENAB-I HÜDA BENİ SİZLERE BAĞIŞLASIN’

Hüseyin Lütfi Ersoy’un gözyaşları içinde okuduğu, Cebecioğlu İbrahim’in asker arkadaşlarının ailelerine gönderdiği selamlara da yer verdiği mektubunda özetle şu ifadeler yer alıyor:

Çanakkale şehidinin babasına yazdığı 108 senelik mektup!

“Merhametli velinimetim, sevgili pederim Mehmet Ağa’ya,

Bir kere sonsuz bir istekle ve hürmetle selam eder, hayır duanızı talep ederim. Beni sorarsanız, elhamdülillah duanızın bereketiyle aciz bedenim sıhhatte olup sizin ömrünüzün uzun olması için gece ve gündüz dua etmekteyim.

Pederim, şu kadar ki orada sizlerin zahmet ve meşakkat çekip çekmediğinizi merak ediyorum. Başkaca bir gam ve kederim yoktur. Bizim için de merak etmeyesiniz. Cenab-ı Hüda beni sizlere bağışlasın. Sizleri de yanınızda bulunan üç sabi çocuğa bağışlasın. Onları mahzun etmeyiniz. Bu her şeye yeter. Siz onları mahzun etmediğiniz için Cenab-ı Allah da kıyamet günü umduğunuz derecelere nail eder inşallah.

Çanakkale şehidinin babasına yazdığı 108 senelik mektup!

Bizi bilip soran komşulara, hısım akrabalara, bu mektubu okuyan efendilere, dinleyen cemaate dahi tamamına teker teker selam ederim. Baki ve sağ olmanızı Allah’a arz ediyorum.

Çanakkale şehidinin babasına yazdığı 108 senelik mektup!

Mektup gönderecek olursanız 5. Kolorduya üye 14. Fırkada 42. Alay’ın 1. Taburunun 2. Bölüğünde 3. Mangada sakin er İbrahim bilesiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.