Çanakkale balıkçılar Portekiz’den gelen Yılan kurdu balığı yakaladı!

Çanakkale’de gırgır teknesiyle ava çıkan balıkçılar, literatüre geçen sene Portekiz’den giren “yılan kurdu balığı” yakaladı.
Takip et
Çanakkale balıkçılar Portekiz’den gelen Yılan kurdu balığı yakaladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güzelyalı köyünden istavrit avı için denize açılan balıkçıların ağına, ortalama 50 metre derinlikte enteresan bir balık türü takıldı

Balıkçıların çektiği görüntüleri inceleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Mensubu Prof. Dr. Sezginer Tunçer, Latince isimi “Ophichthus Rufus” olan deniz canlısının “yılan kurdu balığı” olduğunu belirledi.

Tunçer, muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Boğazı’nın biyolojik bir koridor olduğunu belirtti.

Yılan kurdu balığının Türkiye’de ilk defa görüntülendiği bilgisini veren Tunçer, şu şekilde devam etti:

“Balığın Çanakkale Boğazı’nda görülmüş olması bizi çok sevindirdi. Çünkü Kızıldeniz göçmeni olan bu balığın daha önceki literatürlerde Ege ve Akdeniz’de görüldüğü rapor edilmektedir. Fakat bu balığa ait görüntülere ulaşamadık. Son görüntülerdeki bu balığın literatürlerde yılan kurdu balığı olarak geçtiği bilinmektedir. 2020’de Portekiz kıyılarında 3 tane yakalanmış. Literatürden elde ettiğimiz balık örneklerinin neticelerine göre bu balığın 595 milimetre boyunda olduğunu tespit etmiş bulunuyoruz. Portekiz’den geçen sene literatüre giren bu balık Türkiye’de ilk defa Çanakkale Boğazı’nda görüntülenmiştir. Bilimsel manada da çok mühim bir vaziyettir.”

Prof. Dr. Tunçer, bu tespitle, Çanakkale Boğazı’nın göçmen ve iklim değişikliğinden etkilenen bazı balıkların göç yolu üstünde olduğunun bir defa daha kanıtlandığını vurguladı.

İklim değişikliğinin yalnızca balık faunasında değil, denizlerde yaşayan canlılar üstünde de etkili olduğunu dile getiren Tunçer, “Kızıldeniz’den denizlerimize giren, Doğu Akdeniz’den, önce Akdeniz’e, oradan Ege’ye, oradan da Marmara’ya göç eden balıklardan biri olmuştur. Türkiye denizlerinde ilk kez bu kadar net görüntülerini alabildiğimiz balıklar arasındadır.” şeklinde konuştu.

Çanakkale balıkçılar Portekiz’den gelen Yılan kurdu balığı yakaladı!

Doğal hayatına devam etmesi için denize bıraktılar

Teknenin kaptanı Erhan Çifçi de Güzelyalı açıklarında yakaladıkları balığı görüntüledikten sonra doğal hayatına devam etmesi için denize bıraktıkları anlattı.

Çifçi, “Marmara’da falan bu şekilde bir şey gözükmedi daha. Herhalde denizlerde yeni bir çoğalma vaziyeti var. Daha önce de dikenli yılan balığı yakalamıştık. O balık 2,5 metre boyundaydı. Bu Şekilde bir balığı biz de ilk defa gördük ve çok şaşırdık.” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.