adplus-dvertising

Çanakkale Ayvacık’ta depremde hasar gören tarihi camiye çivi bile çakılmadı!

Çanakkale Ayvacık’ta 1874 senesinde inşa edilen tarihi cami, 4 sene önceki depremde hasar gördü. O günden itibaren de kaderine terk edilen camiye tek bir çivi çakılmadı. Caminin son hali büyük tepki çekti.
Takip et
Çanakkale Ayvacık’ta depremde hasar gören tarihi camiye çivi bile çakılmadı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere köyündeki tarihi cami 2017 senesindeki depremde hasar gördü. Kösedere Köyü Camisi’nin çatısının, duvarlarının ve minaresinin bir bölümü yıkıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü caminin vaziyetini araştırmaya aldı. ‘Acil vaziyette yıkılması gereken yapı’ olarak değerlendirilen yapının vaziyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne soruldu. Vakıflar Bölge Müdürlüğü de yaptığı araştırmada caminin tarihi niteliğine vurgu yaparak ‘taşınmaz kültür varlığı’ olarak tescil etti. Böylece caminin yıkılmasının önüne geçildi.

Çanakkale Ayvacık’ta depremde hasar gören tarihi camiye çivi bile çakılmadı!

4 SENEDIR BİR ÇİVİ ÇAKILMADI

Fakat aradan geçen 4 seneye karşın tarihi camiye tek bir çivi çakılmadı. Kitabesinde 1874 senesinde inşa edildiği söylenen cami, çevre ve tabiat koşullarının tesirleriyle daha da tahrip oldu. Tavanı ve duvarlarında yeni çöküntüler oluştu. Dönemin izlerini taşıyan ahşap süslemeler ve öbür tezyinler neredeyse tamamen kayboldu. Caminin kimliğinde mühim yeri olan Bağdadi kemer de çökme aşamasına geldi. Caminin dış cemaat bölümü ise depo olarak kullanılmaya başlandı. Caminin vaziyeti tarihi ve kültürel konuları takip eden sosyal medya hesaplarının paylaşımlarıyla tekrardan gündeme geldi. Kaymakamlık yetkilileri tarihi eser niteliğindeki caminin kendi yetki alanlarında olmadığını Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yetkisinde olduğunu belirtti. Vatandaşlar caminin bir an önce esasına uygun olarak tadil ve tamir edilip kullanıma açılmasını bekliyor.

Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.