Can Ataklı: Büyükanıt Dolmabahçe ve 27 Nisan Sırrını Kızına Yazdı

Can Ataklı, Yaşar Büyükanıt'ın sır olarak kalan, 27 Nisan e-muhtırası ve Dolmabahçe görüşmesini yazı ile kızına çocuğuna verdiğini iddia etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 25. Genelkurmay Başkanı olarak vazife yapan Yaşar Büyükanıt, yaşamını yitirmesinin sonrasında Türkiye siyasi tarihine geçen 2007’deki ’27 Nisan e-muhtırası’ ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği ve halen ‘sır’ olarak kalan Dolmabahçe görüşmesinin de içlerinde olduğu birçok olayla tarihe geçti. Büyükanıt’ın sonrasında ‘sırlarını da yanında götürdü’ yorumları gelmişti.


Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı ise ‘Yaşar Büyükanıt her şeyi yazmış’ başlıklı bugünkü köşe yazısında, Büyükanıt’ın ‘sırlarını’ yazılı olarak evladına bıraktığını iddia etti.

“HİÇBİR ŞEY SIR OLARAK KALAMAZ”

Ataklı, “Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ile gerçekleştirdiği görüşmenin ‘mezara dek’ bir sır olarak kalacağını söylemişti. Ama demokratik bir hukuk devletinde devleti idare edenlerin gerçekleştirecekleri hiçbir görüşme sır olarak kalamaz, kesinlikle kayda geçirilir. Anladığım kadarı ile bu görüşmede zabıt da tutulmadı. Durum bu şekilde olunca, doğal olarak senelerce devam eden bir tartışma ortamı da yaratılmış oldu” sözlerini kullandı.

“KIZ ÇOCUĞUNA BIRAKMIŞ”

“Bu toplantıda Erdoğan’ın, Büyükanıt’a bazı ‘kişisel belgeler’ gösterdiği, bunun ardından Büyükanıt’ın, Ergenekon operasyonuna hiç karşı durmadığı, ordu üstünde oynanan oyunların da bu görüşmenin ardından başladığı iddia edilmişti” diyen Ataklı şöyle dedi: Yaşar Büyükanıt, Erdoğan’ın o görüşmede olanların açıklanmamasını talep etmesine dürüst bir devlet yetkilisi olarak uydu. Erdoğan, başbakan olarak üstüydü ve onun söylediğini kabul etmeyi, devlet terbiyesi içerisinde gördü. İyi de bu kadar önemli bir hususta mezara dek sır saklamak olur mu?’ Yaşar Büyükanıt’ın her şeyi dolma kalemle ve kendi el yazısı ile yazdığını biliyorum. Bu yazdıklarını kız çocuğuna verdi. Ona ölümünün ardından bunu açıklaması hususunda bir vasiyeti bulunmuyor. Fakat lüzum görmesi durumunda bunu açıklamasında bir sıkıntı olmadığını da söyledi. Bakalım çocuğu bu yazıları kamuoyu ile paylaşacak mı? Üstünde çok büyük bir baskı olacağını düşünüyorum. Fakat keşke çekinmese, korkmasa ve ölümünün ardından babasının bazı çevrelerde meydana gelen itibar erozyonunu bitirse.”

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı