Camilerde cuma namazı öncesi koronavirüs önlemi

Okulların tatil edilmesinden sonra kalabalık olan camilerde merak konusu oldu. Peki vatandaşlarımızın oldukça merak ettiği yarın camiler açık mı? 13 Mart Cuma namazı kılınacak mı, Corona Virüsü engeli var mı? 13 Mart İstanbul, Ankara Kayseri ve Sakarya Cuma namazı yarın iptal mi oldu? Cuma namazı iptal edilecek mi?.

Cuma namazı öncesinde bütün camiler, koronavirüs tehdidine karşı dezenfekte edildi.
Yapılan açıklamada: yapıldığını, cuma namazı öncesinde yapılan hijyenik temizliğin koronavirüse karşı tedbir amaçlı olduğu belirtildi.  “Özel kimyevi maddelerle virüse karşı tedbir amaçlı, diğer otobüslerde, toplumun ortak kullandığı alanlarda yapıldığı gibi dezenfeksiyon maddeleri kullanılarak özellikle belediyemizin teknik ekibi bu konuda bu temizliği hassasiyetle yapıyorlar. Hepsine de teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun diyoruz. Bu belli periyotlarla yine yapılmaya devam edilecek. O yüzden vatandaşlarımız müsterih olsunlar inşallah. Camilerimiz yine aynı şekilde ibadete devam edecek” denildi. .Camilerde Cuma hutbesinde geçen hafta olduğu gibi bu hafta da koronavirüse karşı alınması gereken tedbirler ve temizlik konusunun işleneceği öğrenildi.

Camilerde cuma namazı öncesi koronavirüs önlemi

YARIN CUMA NAMAZI KILINACAK MI?

Çin’de başlayan koronavirüs salgını tüm dünyaya yayıldı. Avrupa temaslı bir kişi aracılığıyla virüs ülkemize de geldi. Bu virüsün yayılmaması için okulların tatil edildiğinin açıklanması üzerine camiler için de kapatılması söz konusu mu soruları sorulmaya başlandı. Bu nedenle pek çok kişi yarın Cuma namazının kılınıp kılınmayacağını sormaya başladı. Konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Cuma namazının yapılmayacağına dair bir duyuru açıklanırsa haberimizde yer alacaktır. Diyanetten henüz resmi bir açıklama yok!

Camilerde cuma namazı öncesi koronavirüs önlemi

KORONAVİRÜS SONRASI CUMA NAMAZI İLE İLGİLİ YAPILAN AÇIKLAMALAR

Hatipoğlu: Cuma namazları açık alanlarda kılınabilir
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Suudi Arabistan’ın aldığı önlemin yerinde olduğunu belirterek, “Biz de virüsten korunmak için tıbbın, bilimin gerekliliği neyse ona göre hareket etmeliyiz. Kucaklaşmadan, tokalaşmadan, toplu yerlerden uzak durmamız gerekir. Doktorların dediklerini ciddiye alalım” dedi.

Türkiye’deki ibadet yerleriyle ilgili alınacak önlemlerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yetkisinde olduğunu kaydeden Hatipoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Diyanet İşleri bu konuda doktorlarla koordineli çalışır, onların vereceği bilgilere göre hareket eder. Şayet bir Müslüman ülkede virüs yayılırsa bir süre evlerde ibadet edilebilir ya da Cuma namazları açık alanlarda kılınabilir. Başkanlık bütün uyarıları dikkate alacaktır. Şu aşamada korkulacak bir şey olduğunu sanmıyorum ancak ciddi uyarı gelirse önlem almak da dinin gereğidir.

Hatipoğlu dua etmenin de işin ayrı boyutu olduğunu söyleyerek “Tebdir almadan dua olmaz” dedi.

“Cemaatle kılacağım diye hastalığı başkalarına bulaştırırsa vebale girmiş olur”

Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, hastalığın durumuna göre riskli duruma gelinirse her yerin kapatılabileceğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Sadece cami değil. Cami olduğu için özel bir uygulama olmaz. Gerekirse cemaatle camide namaz kılmak yerine evde kılmada dinen bir mahsur yok. Hatta hastalığın yayılmasını engellemek bakımından dinen toplu halde kılınmaması daha uygundur. Çünkü işin içine kul hakkı da giriyor. Bir kişi hasta olduğu halde ilaa ki cemaatle kılacağım diyerek hastalığı başkalarına bulaştırırsa o kişilerin de vebaline girmiş olur.

Kırbaşoğlu, bağışıklık sistemine dikkat eden, sağlıklı beslenen, toplu ortamlardan uzak durarak gerekli önlemleri alan insanların maneviyatlarını sağlam tutmak için bol bol dua da edebileceğini söyledi.

Arslan: Hz. Ömer veba olan yere girmemişti
İlahiyatçı Yazar Dr. Arif Arslan da Hz. Ömer devrinde yaşanan bir olaydan örnek verdi.

Veba salgını oluyor ve Hz. Ömer vebalı yere girmiyor. Ebu Ubeyde, Ömer’e ‘Allah’ın kaderinden mi kaçıyorsun’ diye çıkışınca ‘Evet Allah’ın kaderinden başka bir kaderine kaçıyorum’ diyor. Yani mümkün olduğu kadar sakınmak lazım. İslam temizlik dini. Korunma açısından gerekli her şey yapılabilir. Alınacak tedbirlerde sakınca görmüyorum.

Arslan buna karşın camilerin kapatılmasını gerektirecek kadar bir önleme gerek görmediğini belirterek, “Hac ve umre farklı bir şey. Orada dünyanın heryerinden insanlar geliyor. Herkes hasta olacak diye bir şey yok” dedi.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı