Cami katliamı görüntülerini yayınladı, 21 ay hapis yedi

Yeni Zelanda’da 51 MASUM Müslüman’ın katledildiği cami ssaldırısının görüntülerini facebook hesabından yayınlayan iş adamı Philip Arps 21 ay hapis cezası aldı.

Mart ayında, Yeni Zelanda’da düzenlenen cami saldırısının görüntülerini facebook hesabından paylayan 6 kişiden biri olan iş adamı Philip Arps, 21 ay hapis cezası aldı. 15 Mart günü Yeni Zelanda’nın Chrischurch kasabasındaki 2 camiye saldırılar düzenlenmiş ve toplam 51 masum Müslüman hayatını kaybetmişti. Bu vahşetin görüntülerini facebook hesabında paylaşan ve ardından da 30 derneğe gönderen iş adamı Arps mahkeme tarafından suçlu bulundu ve 21 ay hapis cezasına çarptırıldı.

KATLİAMI CANLI YAYINLAMIŞTI

Cezayı veren yargıç kararını açıklarken, görüntüleri paylaşan Arps’ın, bu görüntülerin Müslümanları rahatsız edebileceğini hiç düşünmediğini ve Müslümanlarla hiçbir empati kurmadığını dile getirdi. Yargıç ayrıca, Arps’ın görüntüleri 30 derneğe gönderdiğine vurgu yaparak, bu görüntülerin paylaşılmasının din ve ırk düşmanlığı adı altında toplu cinayetleri kutsama işlemi olduğunu ifade etti. Hatırlanacağı gibi Müslüman düşmanı Avustralyalı saldırgan Brenton Tarrant, bir otomobil dolusu silah ve mühimmatla camilere saldırmış, ve mermisi bittikçe şarjör değiştirerek önüne geleni öldürmüştü. Bu vahşet anlarını sosyal medya hesabından da canlı olarak yayınlayan Brenton Tarrant günlerce dünya gündeminin bir numaralı ismi olmuştu. Yeni Zelanda mahkemelerinin görüntüleri paylaşan diğer 5 kişi ile ilgili de benzer kararlar verebileceği belirtiliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı