Çalışanların yemek ücretleri için İTO’dan yeni teklif!

İstanbul Ticaret Odası’ndan 5 milyon çalışanı ilgilendiren yemek çeki bedeline yönelik dikkat çeken bir teklif geldi. Yemek kartı veren bütün yabancı şirketlerin saygısız bir biçimde, kurallara uymadan en az 5 milyon çalışanın ve tüccarın aleyhine bir süreci dayattığını dile getiren İTO Başkanı Şekib Avdagiç, günde 25 liradan ayda 625 lirayı çalışanın yemek kartına değil, para kartına kendilerinin yatırması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na teklif götüreceklerini kaydetti.
Takip et
Çalışanların yemek ücretleri için İTO’dan yeni teklif!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yaptığı açıklamada, öğle yemeği için çalışanlara verilmiş hak olan yemek kartı ya da öbür ismiyle yemek çekleri için restoranların kart veren yabancı firmalara ödedikleri komisyon oranları ve uygulamaların mağduriyet yarattığını belirtti.

Yemek kartı veren bütün yabancı şirketlerin, saygısız bir biçimde, kurallara uymadan en az 5 milyon çalışanın ve tüccarın aleyhine bir süreci dayattıklarını söyleyen Avdagiç, “Bu şirketlerle görüşmelerle, nezaketle, basiretle, ferasetle bu işin gideceği yer kalmadı. Yabancı yemek kartı firmalarının mantıklı bir adım atma konusunda hiçbir iradeleri olmadığı artık net biçimde belli oldu.” diyerek konuştu.

Avdagiç, yemek kartları uygulamasıyla alakalı olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına taşıyacakları öneriyi şu şekilde anlattı:

İŞVEREN YEMEK PARASINI ÇALIŞANIN MAAŞ KARTINA YATIRSIN

“Bir çalışan var, diyelim 5 bin lira brüt maaşı var. Net maaşı 3 bin 400 lira. Devlet diyor ki, işletmede yemek yemiyorsa, çalışanın maaşından ayrı bir mekanizma yaratın, vergi ve SSK paketine dahil olmayacak biçimde bir sistem yaratın. Buna da işveren bugünkü rakamla günlük 25 liradan ayda -25 gün çalışıyorsa- 625 lirayı yemek kartına yüklesin. Çalışan da bunu yüklendiği gibi herhangi bir kesinti olmadan harcayabilsin. Bu Şekilde bir mantık. Ancak zaman içinde yemek kartı veren bütün yabancı şirketler, sorumsuzca bir süreci tüccara dayatıyorlar. Bunu şiddetle reddediyoruz.

Çalışanımın yemek kartına ayda 625 lira para mı yatıracağım? İsteyen işveren yemek kartına yatırsın. Ama bizim önerimiz şu:

Gene maaş hesabı ile karışmaması için, o çalışanın kredi kartına ya da banka kartına biz bu bedeli yatıralım. O zaman ne arada yüzde 6 komisyon kalacak, ne yüzde 70’ini zorla, emrivaki ile birilerinden daha pahalı aldırma konusunda dayatma kalacak. Bu arkadaşlarımız güzel hizmet veriyorlarsa, rasyonel, rekabetçi hizmet veriyorlarsa, o zaman bu hizmeti alanlar ben bunu para kartına yatırmayayım, yemek kartına yatırayım der ve sistem devam eder.”

“HİÇ KİMSE BENİM ÜYELERİMİN IQ’SU İLE ALAY ETMESİN”

İTO Başkanı Avdagiç, yemek kartı için restoranların ödedikleri komisyon oranının 2018’de çıkarılan yönetmelik uyarınca yüzde 6 ile sınırlandırıldığını, buna karşın, kart şirketlerinin “erken ödeme komisyonu” isimi altında bu komisyonu yüzde 8’e kadar çıkardıklarını dair yoğun şikayetler aldıklarını belirtti.

Yemek kartı şirketlerinin talep eden her markete POS cihazı vermediklerini ifade eden Avdagiç, yemek kartı şirketlerinin perakende işletmelere erken ödeme iskontosu kestikleri halde, yemek kartı kullanımlarının karşılığı olarak yapmaları gereken ödemeleri yapmadıklarını kaydetti.

Avdagiç, üstelik yemek kartı şirketlerinin bu miktara karşılık gelen tutarda belli yerlerdeki tedarikçilerden öngörülen mal kalemlerini öngörülen fiyat seviyesinden satın almaları için işletmeleri zorladıklarını da savundu.

Avdagiç, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Yok erken ödemeydi, yok blokajdı, yok şunun farkıydı, yok daha ucuza alacağım malı daha pahalıya onun istediği yerden almak mecburiyetinde bırakmaktı… Benim tüccarım hangi malı nereden, kaç paraya alacağını bilmiyor da bu muhterem yemek kartı şirketlerinin sahiplerine diyor ki, ‘Aman ne olur siz bize uygun bir kaynak gösterin, biz gidip oradan alalım!’… Hiç kimse benim üyelerimin, İTO tüccarının IQ’suyla alay etmesin. Edene bunun hesabını sorarız.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.