Çalışanlar Yemek Kartlarıyla En Çok Döner Yiyor

Yapılan araştırmaya göre, şirketlerin çalışanlara verip para yüklediği yemek kartlarıyla, İzmir’de en çok dönercilerden alışveriş yapılıyor.

Yemek kartları Türkiye’de yüz binlerce çalışanın kullandığı büyük bir kolaylık. İş yerleri tarafından çalışanlarına verilen ve her ay içine değişik miktarlarda para yüklenen kartların kullanım şekilleri araştırıldı. İzmir özelinde yapılan bu araştırmaya göre İzmirli çalışanlar, şirketlerinin verdiği yemek kartlarıyla yaptıkları alışverişlerde en çok döneri tercih ediyor. Yemek kartı kullanımının, şirketlere çalışan bazında ayda 420, yılda ise 5 bin liraya varan vergi avantajı getirdiğini söyleyen Zeynep Dura’ya göre bu yöntem çalışanları ve şirketlerini fiş toplama derdinden de kurtarıyor.

ORTALAMA HARCAMA TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE

Yemek kartlarının kullanımı Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 254 gibi bir rakama ulaşmışken bu rakam Türkiye’de yalnızca yüzde 12. Bu rakamın artmasının, şirketler, çalışanlar ve esnaf açısından son derece önemli olduğunu dile getiren uzmanlar bu kartların kullanımının küçük ve orta ölçekli işletmeler için avantajlarını sıraladı. İzmirli işverenler çalışanlarının kartlarına aylık ortalama 345 lira yüklerken en çok harcama yapılan ilçe ise Bornova oldu. Türkiye’de kullanıcıların kart başına günlük harcamaları 34 lira olurken bu rakam İzmir’de ise 38 lirayı buluyor. İzmirli kullanıcıların ilk tercihi dönerciler olurken bunlar fast food zincirleri ve cafeler takip ediyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı