adplus-dvertising

Çalışanlar için 30 Haziran’dan sonra her şey değişiyor!

30 Haziran’da, salgının başından bu yana işverenlere ve çalışanlara verilen desteklerin hepsi son bulacak. Bazıları yeni dönemde işten çıkarma vaziyeti ile karşı karşıya kalınırsa kıdem tazminatını nasıl alacağını, emekliliği gelenler ise emekli olup olamayacağını merak ediyor. Hürriyet’ten Noyan Doğan, desteksiz yeni dönemin merak edilenlerini köşesine taşıdı…
Takip et
Çalışanlar için 30 Haziran’dan sonra her şey değişiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kısa çalışma ödeneği, işten çıkarma yasağı devam edecek mi? Kısa çalışma ödeneği uzamazsa çalışanlar kıdem tazminatını nasıl alacak? Kısa çalışmada ve ücretsiz izinde olup da devletten nakdi ücret desteği alanların emeklilikleri uzayacak mı? Bu ve benzeri sorular son günlerde okuyuculardan çokça gelmeye başladı. Koronavirüs salgınında hem işverenlere hem de çalışanlara destek olmak üzere geçen senenin mart ayından bu yana uygulanan ve 3.7 milyondan fazla çalışanın faydalandığı kısa çalışma ödeneği, 30 haziran tarihinde bitiyor. Peki, uzar mı?

Çalışanlar için 30 Haziran’dan sonra her şey değişiyor!

Uzayacağı yönünde bir bilgi yok ki, 2020’nin sonunda İşsizlik Sigortası Fonu’nda değişiklik yapan yasa ile Cumhurbaşkanına kısa çalışma ödeneğini 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi verilmişti. 1 Temmuz itibariyle yasakların tamamen kalkacağı ve normalleşmeye dönüleceği hesaba katılacak olursa kısa çalışma ödeneğinin uzamaması olasılığı daha ağır basıyor.

ÇALIŞANLAR ENDİŞELİ Çalışanlar için 30 Haziran’dan sonra her şey değişiyor!

30 Haziran tarihi itibariyle yalnızca kısa çalışma ödeneği son bulmuyor; 2020’nin nisan ayında işvereni tarafından ücretsiz izne çıkartılan, kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik maaşından yararlanamayanlara ödenen nakdi ücret desteği ile beraber işverenin, çalışanı işten çıkarma yasağı ya da bir başka adla fesih yasağı süresi de haziran ayı sonunda bitiyor. Özetle, 30 Haziran’da, salgının başından bu yana işverenlere ve çalışanlara verilen desteklerin hepsi son bulacak. Hal bu şekilde olunca da çalışanlar endişeli. Bazıları, işten çıkarma vaziyeti ile karşı karşıya kalınırsa kıdem tazminatını nasıl alacağını, emekliliği gelenler ise emekli olup olamayacağını merak ediyor.

KIDEM NASIL HESAPLANACAK? Çalışanlar için 30 Haziran’dan sonra her şey değişiyor!

Kıdem tazminatı açısından değerlendirirsek, bu konuda bir netlik yok. 10 sene önce, Yargıtay’ın, kısa çalışma ödeneği süresinin kıdem tazminatında hesaba katılacağı yönünde bir kararı var; fakat bu karar, kısa çalışmanın bir buçuk sene sürmesi üstüne verilmiş bir karar değil. Maalesef, İş Yasası’nda da bu konuda bir düzenleme bulunmuyor. Kimi hukukçular, bir buçuk sene da olsa kısa çalışmanın kıdem tazminatında hesaba katılacağını söylese de çoğunluk ise hesaba katılmayacağı yönünde görüş söylüyor. Bazıları de salgın döneminde tamamen kapanan işyerlerinde kısa çalışmada geçen sürenin hiçbir biçimde hesaba katılmayacağını savunuyor.

Çalışanlar için 30 Haziran’dan sonra her şey değişiyor!

İş Yasası’nda bu konuya bir değişiklik yapılırsa vaziyet netleşecek; yapılmazsa işter çıkartılan çalışanlar mahkemelere başvuracak. Duyduğuma göre başvuranlar olmuş ama kısa çalışmanın kıdemde hesaba katılması yönündeki istekler geri çevrilmiş. Özetleyecek olursam; kısa çalışma ödeneğini süresi kıdem tazminatında hesaba katılmayacağı yönündeki görüş ağır basıyor. Bu vaziyette da geçen yılın mart ayından bu yana kısa çalışma ödeneği alan bir çalışan, 1 Temmuz tarihinde işvereni tarafından işten çıkartılırsa, kıdem hesabı Mart 2020 tarihinden öncesi için yapılacak.

ÜCRETSİZ İZİNDEKİLERİN VAZIYETI Çalışanlar için 30 Haziran’dan sonra her şey değişiyor!

Tabi bu vaziyet başka bir problemi daha ortaya çıkarıyor. Kıdem tazminatı bir sene üstünden hesaplandığından; gerek 2020’nin mart ayından önceki bir sene içinde işe girenler ile bu tarihten sonra işe girenlerin kıdem tazminatı alamaması problemini oluşturacaktır. Diyeceğim o ki, bu konuda bir düzenlemeye gidilmesi gerekiyor ki, mağduriyet yaşanmasın.

Benzer vaziyet, ücretsiz izinde olanlar için de geçerli. Ücretsiz izin ile çalışanın iş sözleşmesi askıya alındığından bu süreler, kıdem tazminatı hesaplamasında dikkate alınmayacak. Bu vaziyette da çalışanın iş sözleşmesinin askıya alındığı tarihten itibaren kıdem tazminatı hesaplanacak.

EMEKLİLİK SÜRESİ UZAYACAK Çalışanlar için 30 Haziran’dan sonra her şey değişiyor!

Gelelim, işin emeklilik boyutuna. Gerek kısa çalışma ödeneğinden faydalanan gerekse de ücretsiz izinde olanların emeklilik primleri yatmıyor. Bu da çalışanların emeklilik sürelerini uzatacaktır; özellikle de yaşı dolmasına karşın emeklilik için prim gün sayısı eksik olanları etkileyecektir. Prim gün sayısı yeterli olup da emeklilik için yaşı bekleyenler için bu şekilde bir problem bulunmuyor. Kimi okuyucular, ‘kısa çalışma ve ücretsiz izin süresince ödenmeyen primleri borçlanarak ödeyebilir miyim?’ diyerek soruyor. İş yasası, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği süresince ödenmeyen primler için çalışanlara bu primleri borçlanarak ödeme olanağı tanımıyor. Bunun için yasal düzenleme yapılıp, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinin borçlanabilecek süreler içine eklenmesi lazım.

NORMALLEŞME DESTEĞİ DE SONA ERİYOR Çalışanlar için 30 Haziran’dan sonra her şey değişiyor!

Haziran sonunda bitecek desteklerden biri de normalleşme desteği. 2020’nin ağustos ayında, normal çalışma düzenine geçip de kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlanmayı bırakan işverenler için normalleşme desteği devreye sokuldu. Ardından ise normalleşme desteği bu senenin 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı, 3 ay olan faydalanma süresi de 6 aya çıkarıldı. Bu kapsamda işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesini teşvik etmek maksadıyla sigortalı ve işveren paylarının hepsi İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor ve işverene aylık 1.341 lira destek veriliyor. İşte bu destek de haziran sonu bitiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.