Çalışan Annelere Müjde!

Samsun’da bir çağrı merkezinde çalışan genç anne, 1 yaşındaki bebeği için çalıştığı kurumdan kreş imkanı veya uzak mesafedeki bir kreşe verebilmek için yol ücreti talep etti. İşyerinin reddettiği bu talep, önce annenin istifasını ardından da mahkemede hukuk zaferi kazanmasını beraberinde getirdi.

Samsun’da bir çağrı merkezinde çalışan anne, 1 yaşındaki bebeği için kreş ücretlerinin karşılanmasını veyahut kendisi gibi iş yeri bünyesinde çalışan kadınların çocukları için 0-6 yaş aralığında yeterli olabilecek bir kreş açılmasını talep etti. Talebi kabul edilmeyen kadın işinden istifa etmek zorunda kaldı. Fakat hukuki mücadelesinden vazgeçmeyen genç kadın, açtığı davayı kazanarak bütün çalışan anneler için emsal oluşturacak bir kararın ortaya çıkmasını sağladı.

150 VE ÜSTÜNDE KADIN ÇALIŞANI OLAN KURUMLAR KREŞ AÇMAK ZORUNDA

6331 sayılı yasa ve Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik gereğince iş yeri bünyesinde kreş açılması veya kreş ücretlerinde iş yeri tarafından karşılanması gerekmekte.

İş yeri, dava sonucunda çalışanına kıdem tazminatını yasal faiziyle birlikte 16 bin 965 TL olarak ödemek durumunda kaldı. Bu karar, mağduriyet yaşayan bütün çalışan annelerin haklarını aramaları yolunda emsal teşkil etmekte.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı