Çalınan “Firavun Tut” Büstü Londra’da Satıldı!

Christie's Müzayede Evi tarafından açık arttırmayla satılan Firavun Tut büstü, Mısır makamlarını çok kızdırdı.

Geçtiğimiz günlerde Londra’da şaşkınlık yaratan bir olay yaşandı. Hırsızlar tarafından çalınan büstün satışı resmi olarak gerçekleştirildi. Mısır devleti anında tepki gösterdi.


Mısırlı yetkililer, hırsızlığın 2 yıl önce yaşandığını ve müzayedenin iptal edilmesini istedi. Christie’s yetkilileri, açık arttırmada uygunsuz bir durum olmadığını, büstün yıllardır kendileri tarafından sergileniyor olduğunu açıkladı. Dünyanın en eski müzayede şirketlerinden birisi olan Christie’s tarafından yapılan açıklamada, “Eser, hiçbir zaman soruşturma konusu olmadı. Yıllardır ziyaretçilerimize sergiliyoruz ve hiçbir şikayet almadık” ifadeleri kullanıldı.

İNGİLTERE’NİN İLK VUKUATI DEĞİL

Christie’s yönetimi, büstün 1960’lı yıllara kadar Alman Prens Wilhelm von Thurn’e ait olduğunu ve daha sonra Avusturya’nın Viyana kentindeki bir galeriye satıldığını iddia etti. Yabancı bir kültürel araştırma şirketi ise yaptığı açıklamada, prensin çocuklarının bu iddiayı reddettiğini söyledi. Kral Tutankhamun’un kalıntıları 1922 yılında keşfedilmişti ve Antik Mısır’a yönelik bir turizm fırtınası başlatmıştı. Tutankhamun’un meşhur altın maskesi halen dünyanın en önemli sanat eserleri arasında kabul ediliyor. Mısır ile İngiltere arasında yaşanan bu hadise ise ilk değil. Daha önce Rosetta Stone adı verilen eser de İngiltere’ye kaçırılmıştı. Eser hala British Museum’da tutuluyor ve Mısır tarafından iadesi isteniyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı