Çakma Suriye altınını düğün takılarında boy gösteriyor!

Suriye altını nedir, Suriye altını nasıl anlaşılır? Normalleşme ile birlikte açılan düğün sezonu takı satışlarını da arttırdı. Ancak kuyumcular halk arasında çakma altın olarak bilinen Suriye altınını konusunda takı alacakları uyarıyor.

Koronavirüs salgınında ‘normalleşme’ dönemine geçişle beraber evlenmek isteyen çiftler, düğün hazırlıkları yapmaya başladı. Altın fiyatlarının yükselmesiyle piyasada ‘çakma altın’ olarak bilinen fiyatı 10 ila 50 lira arasında değişen Suriye altını yaygınlaşmaya başladı. Düğün yapan çiftlere takılan altınların ilk bakışta ayırt edilemeyecek özelliklerde olduğunu belirten Kuyumcu Bülent Dalyan, “Maddi vaziyeti elverişli olmayan kişiler ‘elleri boş kalmasın’ diye gelin ve damada sahte altın takıyor. Tabi çiftlerin bunu ilk bakışta anlaması çok zor. Şirketimize geldiklerinde takılan altının sahte olduğu ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

NASIL ANLAŞILIR?

Sahte altının gerçek altından ayıran en belirgin özelliğinin rengi ve hafifliği olduğunu söyleyen Dalyan, “Sahte altına yakından bakıldığında üstündeki işçilik kendini belli eder. En ayırt edici özelliği ise koyu sarı rengidir. Eline aldığında öbür altınlara göre hafif kalır. Bir de üstüne herhangi bir metal ile kazınırsa boyası kalkar. Gerçek altın ne kadar kazınırsa kazınsın özelliğini kaybetmez” diyerek konuştu.

Aynı görünüm ve ebattaki ‘Adana burması’ modelinde yapılmış Suriye altını ile gerçeğini hassas teraziye koyan Dalyan, gerçek altının 30 gram, sahte altının ise 15 gram olduğunu gösterdi.

TEZGAHLARDA YERİNİ ALIYOR, TALEP YÜKSEK

İmitasyon ürünler ve Suriye altını satışı da yapılan bir iş yerinde çalışan Gamze Taraca, takıcı ve tezgahlarda 10 ila 50 lira arasında satılan imitasyon altınlara talebin çok yüksek olduğunu belirtti. Gamze Taraca, “Altın fiyatları çok yükselince hanımlar bu ürünlere yöneliyor. Fiyatları çok uygun, gerçeğinden ilk bakışta ayırt etmek çok zor. Ciddi miktarda satış yapıyoruz” şeklinde konuştu.

İş yerine imitasyon altın almaya gelenler ise ürünü günlük kullanım için aldıklarını, düğünlerde takılmasının hoş olmadığını söyledi.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı