adplus-dvertising

Çakarlı Araç Kullanımı 1 Kasım’dan İtibaren Yasaklanacak

Trafikte kamu yöneticilerinin çakarlı araç kullanması 1 Kasım'dan itibaren yasaklanacak. Geçiş üstünlüğü tepe lambası ile sağlanacak.
Takip et
Çakarlı Araç Kullanımı 1 Kasım’dan İtibaren Yasaklanacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığı, trafikte yetkisiz çakar kullanımını engellemek için harekete geçti. Bakanlık kamudan başlayarak özel araç sürücüleri dahil olmak üzere yetkisiz çakar kullanımını 1 Kasım’dan itibaren yasaklayacak. Bu tarihten sonra kamuda, yerel idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı ya da başka unvanlar ile vazife yapan kamu personellerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak bilinen ışıklı uyarı sistemlerini kullanımına izin verilmeyecek.

Çakarlı Araç Kullanımı 1 Kasım’dan İtibaren Yasaklanacak

GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ TEPE LAMBASI İLE SAĞLANACAK

Karayolları Trafik Kanunu’nun 71 inci maddesi (f) bendi çerçevesinde hakkında koruma kararı verilmiş şahısların kullanımındaki araçlar ve kolluk birimlerine ait sivil araçlarda yalnızca aracın tepe kısmında sabit ve/veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi olabilecek. Bu araçlarda da tepe lambası olması devamlı bir geçiş üstünlüğü hakkı getirmeyecek.

1 KASIM’DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Bu usul ve esasların yürürlüğe alınacağı 01 Kasım 2019 tarihinden itibaren, bütün trafik ekiplerimiz etkin bir denetime girişecek. Bildirilen koşulları sağlamayan bütün araçlara, araç sürücüleri ile alakalı mevzuatta kaydedilen idari yaptırımlar uygulanacak. Tespit edilen esaslara uymadığı belirlenen araçlar trafikten men edilecek. Bununla beraber yetkisiz sistemlerin kullanılmasına izin veren kamu personelleri hakkında da gerekli işlemler yapılacak.

Ayrıca, Karayolları Trafik Muayenesi’nde araçlarda mevzuat haricinde sesli ve ışıklı uyarı sisteminin olmasının da “ağır kusur” olarak tanımlandırılması için gerekli çalışmalar başladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.