adplus-dvertising

Çakar takanlara, makas atıp drift yapanlara ceza yağdı!

İçişleri Bakanlığı, geçen senenin ilk 8 ayında 49 bin 87 araca usulsüz çakar kullanımı, makas ve drift işlemi yapılırken bu senenin aynı döneminde bu sayının yüzde 11,3 artışla 54 bin 629’a yükseldiğini açıkladı.
Takip et
Çakar takanlara, makas atıp drift yapanlara ceza yağdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, emniyet ve jandarma trafik ekipleri, trafikte yetkisiz çakar kullanan ve makas atan, drift yaparak vatandaşların canını tehlikeye atanlara izin vermedi. Geçen senenin ilk 8 ayında 49 bin 87 araca usulsüz çakar kullanımı, makas ve drift işlemi yapılırken bu senenin aynı döneminde bu sayı yüzde 11,3 artışla 54 bin 629’a yükseldi.
Öte yandan, bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre trafik ekipleri “çakar” olarak tabir edilen yetkisiz ışıklı yahut sesli uyarı işareti kullananlara yönelik yoğun denetim gerçekleştirdi. Bu denetimlerde usulsüz çakar kullandığı belirlenenlerle cezai işlem uygulandı. Bu kapsamda geçen senenin 8 aylık döneminde usulsüz çakara yönelik 2 bin 212 işlem yapılırken bu senenin aynı döneminde 3 bin 847 ceza işlem yapıldı. Geçen seneye göre bu sene usulsüz çakar kullanıma yönelik işlemlerde yüzde 73,9 oranında bir artış olduğu görüldü.

MAKAS ATANLARA GÖZ YUMULMADI

Trafik güvenliğini tehlikeye sokan ve kazalara yol açan “Aksine bir işaret bulunmadıkça şoförlerin; trafiği aksatacak yahut tehlikeye sokacak biçimde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri” biçiminde tanımlanan “makas atmaya” ise geçen senenin ilk 8 ayında 43 bin 443 işlem yapıldı. Denetimler kapsamında işlem uygulanan araç sayısı 2021 senesinin ilk 8 ayında yüzde 8,9’luk artışla 47 bin 310 oldu.

DRİFT YAPANLARA DENETİM ARTIRILDI

Trafik ekipleri, “drift” olarak bilinen “herhangi bir mecburiyet olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle yahut başka taktiklerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi yahut kendi etrafında döndürülmesi” ihlaline ise geçen senenin ilk 8 ayında 3 bin 432 araca yaptırım uyguladı. Bu senenin aynı döneminde ise 3 bin 472 araca drift yaparak trafik güvenliğini tehlikeye soktukları gerekçesiyle ceza uygulandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.