C.A.T ne demektir? C.A.T görevi nedir?

Cumhurbaşkanlığı özel korumaları ve geniş çaplı güvenlik ekipleriyle alınan önlemler sonrası sosyal medyada gündeme geliyor. Bugün Ayasofya’nın tam 87 yıl sonra camii olarak açılışının gerçekleştiği Cuma namazına başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Devlet Erkanı’nın katılmasıyla geniş güvenlik önlemleri alındı. Cumhurbaşkanlığı korumasının alanlarda sıkı güvenlik önlemlerinin ardından C.A.T ne demektir ve görevi nedir soruları merak edildi. Ayrıntılar haberimizde...

Deneyimli Özel Harekât ekipleri içerisinden seçilen Karşı Atak Timi ekipleri bugün Ayasofya etrafında tekrardan görüntülendi. Pek çok kişinin ilk defa gördüğü ekipler internet ortamında gündem olmaya devam ediyor. C.A.T açılımı olarak ‘Counter Attack Team’ yani ‘Karşı Atak Timi’ olarak 2013 yılında şu anki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde özel koruma olarak hazırlanan ekip devlet yetkililerini korumak amacıyla kurulduğu biliniyor. Peki, C.A.T ekipleri nerelerde görev alıyor? İşte, görünüşleriyle dikkat çeken koruma görevlileri hakkında merak edilenler…

C.A.T NEDİR? C.A.T NE DEMEKTİR VE GÖREVİ NEDİR?

Karşı Atak Timi(CAT) , Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Merkez Binasının koruma görevini yürüten özel olarak seçilmiş kişiler olarak tanımlanıyor. Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’na bağlı olarak görev verildiğinde sahaya inen ekipler görünüşleriyle dikkatleri çekiyor. Özel Harekat eğitimleri alınarak Amerika’ya gönderilip Diplomatik Güvenlik Dairesi’nde son eğitim aşamalarından geçen CAT’ler ülkeye geri dönerler. Personeli daha önceden Polis Özel Harekât olarak görev yapmış tecrübeli ve yetenekli polislerden seçilir.

Görevleri; muhtemel bir saldırı durumunda devletin zirvesinin güvenliklerini sağlayarak sağlıklı bir şekilde olay yerinden uzaklaştırmaktır.

CAT’lerin ellerinde Belçika yapımı P90 isimli silahlar bulunuyor. P90, kalabalık arasında zanlıyı çevresindekilere zarar vermeden etkisiz hale getirebilen, çelik yeleği bile delebilen özel bir silah bu.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı