ByLock’un lisans sahibi David Keynes’a 15 yıla kadar hapis talebi

FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi tutuksuz sanık David Keynes’in yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcılık, Keynes’in ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçundan 15 seneye kadar hapis cezasına çarptırılmasını ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmasını talep etti.
Takip et
ByLock’un lisans sahibi David Keynes’a 15 yıla kadar hapis talebi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

FETÖ silahlı terör örgütünün şifreli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçundan 7,5 seneden 15 seneye kadar hapis talebiyle yargılamasına devam edildi. İstanbul 29.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanık David Keynes ve avukatları hazır bulundu.

Keynes’a 15 seneye kadar hapis cezası talebi

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık Keynes’in ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçundan 7,5 seneden 15 seneye kadar hapis cezasına çarptırılmasını ve sanık hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasına karar verilmesini talep etti.

“40 senedir Türkiye’yi mahfeden FETÖ’ye üyeydim, bundan pişmanım”

Açıklanan mütalaaya karşı savunma yapan Keynes, ‘’Hasbelkader 40 senedir Türkiye’yi mahfeden FETÖ’ye üyeydim. Bundan pişmanım. Bu pişmanlığı da Türkiye’ye gelip teslim olarak gösterdiğimi düşünüyorum. Koşullar oluştuğu vakit hakkımdaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep ediyorum. Beraatımı ya da en düşük cezadan cezalandırılmamı talep ediyorum” şeklinde konuştu.
Sanık avukatları ise indirim hükümlerinin azami derecede olmasını ve sanık hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep ettiler.

Ara karar açıklandı

Mahkeme heyeti, sanık Keynes’in yurt dışına çıkış yasağı biçimindeki adli kontrol önleminin devamına hükmetti. Heyet, mensup hakimlerden birinin tayini çıkması gerekçesiyle ara karar yarattıklarını ve dosyanın bu haliyle araştırmaya alınmasına karar vererek duruşmayı 7 Eylül’e erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 35 sayfalık iddianamede, zanlının 15 Kasım 2011 tarihinde ABD’ye gittiği ve buradan Amerikan vatandaşlığı alarak Alpaslan Demir olan adını David Keynes olarak değiştirdiği kaydedildi. İddianamede, zanlının örgütün Işık Evlerine gittiği, evlerde konakladığı, şakirtlik programına alınarak örgütün şakirdi haline geldiği, örgüt içerisinde görevler üstlendiğini, Kütüphane Sorumlusu ve Belletmenlik görevlerinde bulunduğu ve örgütün en mühim yapılanma alanı olan mahrem yapılanmada TSK Mahrem Yapılanmasında Öğretmen (Grup Abisi) konumuna kadar yükseldiği aktarılıyor.

Keynes’in yaşadığı olumsuzluklardan örgüt sorumlusunu sorumlu tuttuğunun belirtildiği iddianamede, örgütle alakalı mahrem bilgileri köşe yazarına vermesi üstüne bizzat örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in şüpheli ile görüştüğü, Keynes’in sahip olduğu mahrem bilgilerden dolayı uygun imkanlar sağlanarak Amerika’ya gönderildiği, örgüt elebaşının talimatı ile örgüt içi gizli yazışmalarda kullanılacak kriptolu yazışma programının alan isimi kiralanması, Google Markete ve Apple Markete yüklenmesinde zanlının kimlik ve kredi kartı bilgilerini kullandırtarak yardımda bulunduğu vurgulandı. İddianamede, şüpheli Keynes’in ByLock programının geliştirici Atalay Candelen’in ortağı ve yetkilisi olduğu Base Bilgi Teknolojileri Limited Firmasında SGK kaydının yapıldığı yer alıyor.

Zanlının FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü içerisinde çeşitli ve yoğun biçimde belirlenen eylemleriyle örgüt ile organik bağ içerisine girip örgüt talimatları doğrultusunda faaliyetlerinin bulunduğuna dair kanıtların elde edildiğinin kaydedildiği iddianamede, kanıtlar doğrultusunda zanlının FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü içerisinde yer aldığı böylelikle ‘FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Üyeliği’ suçunu işlediği yönünde hakkında kamu davası açılmasını gerektirir yeterli şüphe yaratacak kanıt bulunduğu söylendi. Zanlının yurt dışında bulunmakta iken kendi isteğiyle gelmek istediğini ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini dilekçe ile bildirmesi üstüne kendiliğinden Türkiye’ye geldiğinin anlatıldığı iddianamede, alınan ifadesinde etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini beyan ettiği ve bir kısım şahıslarla beraber örgüt içerisinde faaliyetlerinin olduğunu, örgüt ile bağlantısının bulunduğunu beyan ettiği, beyanında belirtmiş olduğu bir kısım şahısları teşhis ettiği, ByLock programı ile alakalı beyanlarda bulunduğu, bu programla alakalı kişileri teşhis ettiği ve mailine gelen bir kısım Apple Marketten gelen mailleri kendi rızası ile sunduğu, Etkin Pişmanlık Hükümlerinden yararlanmasının yargılama neticesinde mahkemece değerlendirilmesinin gerektiği vurgulanıyor.

İddianamede, Keynes’in ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçundan 7,5 seneden 15 seneye kadar hapsi talep edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.