adplus-dvertising

ByLock’un lisans sahibi David Keynes’a 1 yıl süreyle denetimli serbestlik kararı

FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi tutuksuz sanık David Keynes’in yargılandığı davada mahkeme, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan Keynes’a 1 sene süreyle denetimli serbestlik önlemi uygulanmasına hükmetti.
Takip et
ByLock’un lisans sahibi David Keynes’a 1 yıl süreyle denetimli serbestlik kararı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

FETÖ silahlı terör örgütünün şifreli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçundan 7,5 seneden 15 seneye kadar hapis talebiyle yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 29.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanık David Keynes ve avukatı hazır bulundu.

Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, önceki mütalaasını tekrarladığını belirtti.
Savunma yapan Keynes ise önceki savunmalarını tekrarladığını ve hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul ettiğini belirterek beraatını talep etti.

Karar açıklandı

Alınan savunmaların sonrasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın Amerika Birleşik Devletleri’nden kendiliğinden gönüllü olarak geldiğini ve sanığın örgütün yapısı ve faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlarla alakalı yeterli ölçüde bilgi verdiğini söyledi.

Heyet, bu gerekçelerle sanık Keynes hakkında ceza verilmesine yer olmadığına ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan sanık hakkında 1 sene süreyle denetimli serbestlik önlemi uygulanmasına karar verdi. Mahkeme öte yandan, verilen karar kesinleşince hakkındaki adli kontrol önlemlerinin de ayrı ayrı kaldırılmasına hükmetti.

“Bu Şekilde bir kararı herkes bekler”

Duruşmanın sonrasında gazetecilere açıklama yapan sanık Keynes, “Bu Şekilde bir kararı herkes bekler, bu karar tabi ki mutluluk verdi. Amerika’ya 2 hafta içinde döneceğim” ifadelerini kullandı.

Sanığın avukatı Abdurrahman Bayramoğlu ise bekledikleri bir karar olduğunu belirterek, “Zaten kendisinin davranışları, devletle ilişkileri, devlete verdiği örgüt hakkındaki bilgilerini anlatması karşısında ceza kanunu zaten ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerektiğini belirtiyor. Biz de başından beri böyle savunmamızı yapmıştık, netice olarak mahkeme de bizim savunmamıza uygun olarak ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi” dedi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 35 sayfalık iddianamede, zanlının 15 Kasım 2011 tarihinde ABD’ye gittiği ve buradan Amerikan vatandaşlığı alarak Alpaslan Demir olan adını David Keynes olarak değiştirdiği kaydedildi. İddianamede, zanlının örgütün Işık Evlerine gittiği, evlerde konakladığı, şakirtlik programına alınarak örgütün şakirdi haline geldiği, örgüt içerisinde görevler üstlendiğini, Kütüphane Sorumlusu ve Belletmenlik görevlerinde bulunduğu ve örgütün en mühim yapılanma alanı olan mahrem yapılanmada TSK Mahrem Yapılanmasında Öğretmen (Grup Abisi) konumuna kadar yükseldiği aktarılıyor.
Keynes’in yaşadığı olumsuzluklardan örgüt sorumlusunu sorumlu tuttuğunun belirtildiği iddianamede, örgütle alakalı mahrem bilgileri köşe yazarına vermesi üstüne bizzat örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in şüpheli ile görüştüğü, Keynes’in sahip olduğu mahrem bilgilerden dolayı uygun imkanlar sağlanarak Amerika’ya gönderildiği, örgüt elebaşının talimatı ile örgüt içi gizli yazışmalarda kullanılacak kriptolu yazışma programının alan isimi kiralanması, Google Markete ve Apple Markete yüklenmesinde zanlının kimlik ve kredi kartı bilgilerini kullandırtarak yardımda bulunduğu vurgulandı. İddianamede, şüpheli Keynes’in ByLock programının geliştirici Atalay Candelen’in ortağı ve yetkilisi olduğu Base Bilgi Teknolojileri Limited Firmasında SGK kaydının yapıldığı yer alıyor.

Zanlının FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü içerisinde çeşitli ve yoğun biçimde belirlenen eylemleriyle örgüt ile organik bağ içerisine girip örgüt talimatları doğrultusunda faaliyetlerinin bulunduğuna dair kanıtların elde edildiğinin kaydedildiği iddianamede, kanıtlar doğrultusunda zanlının FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü içerisinde yer aldığı böylelikle ‘FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Üyeliği’ suçunu işlediği yönünde hakkında kamu davası açılmasını gerektirir yeterli şüphe yaratacak kanıt bulunduğu söylendi. Zanlının yurt dışında bulunmakta iken kendi isteğiyle gelmek istediğini ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini dilekçe ile bildirmesi üstüne kendiliğinden Türkiye’ye geldiğinin anlatıldığı iddianamede, alınan ifadesinde etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini beyan ettiği ve bir kısım şahıslarla beraber örgüt içerisinde faaliyetlerinin olduğunu, örgüt ile bağlantısının bulunduğunu beyan ettiği, beyanında belirtmiş olduğu bir kısım şahısları teşhis ettiği, ByLock programı ile alakalı beyanlarda bulunduğu, bu programla alakalı kişileri teşhis ettiği ve mailine gelen bir kısım Apple Marketten gelen mailleri kendi rızası ile sunduğu, Etkin Pişmanlık Hükümlerinden yararlanmasının yargılama neticesinde mahkemece değerlendirilmesinin gerektiği vurgulanıyor. İddianamede, Keynes’in ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçundan 7,5 seneden 15 seneye kadar hapsi talep edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.