adplus-dvertising

Büyükçekmece’de 7 kişinin öldüğü helikopter kazasına ilişkin fezleke hazırlandı

Büyükçekmece’de 2017 senesinde 7 kişinin yaşamını yitirmesi ile neticelenen Eczacıbaşı Havacılık A.Ş’ye ait helikopterin düşmesine ilişkin fezleke hazırlandı. Hazırlanan fezlekede kulenin yeteri kadar işaretlenip ışıklandırılmadığı söylenerek 3 yetkili hakkında 15 seneye kadar hapis cezası talep edildi.
Takip et
Büyükçekmece’de 7 kişinin öldüğü helikopter kazasına ilişkin fezleke hazırlandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Büyükçekmece’de 2017 senesinde 7 kişinin yaşamını yitirmesi ile neticelenen Eczacıbaşı Havacılık A.Ş’ye ait helikopterin düşmesine ilişkin fezleke hazırlandı. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede, 10 Mart 2017 tarihinde 7 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazası anlatıldı. Fezlekede, Eczacıbaşı Havacılık A.Ş’ye ait helikopterin saat 08.20’de, Büyükçekmece ilçesinde TÜYAP Fuar Alanı yakınlarında kuleye çarparak düşmesi neticesi ölümlü hava aracı kazası yaşandığı söylendi.

Kaza neticesi kaptan pilot Alaattin Nacar ve ikinci pilot Ahmet Bulut ile yolcu olarak bulunan Türk vatandaşı Salim Özen ve Rusya Federasyonu vatandaşları olan İgor Koçhergin, Elena Badragan, Luidmila Chuprova, Aleksandr Vanın olmak üzere 7 kişinin yaşamını yitirdiği söylendi. Fezlekede, yapılan araştırmalar neticesi, Eczacıbaşı Havacılık A.Ş’nin kazaya meydan verebilecek bir kusurunun belirlenemediği de aktarıldı. Öte yandan kazanın meydana geldiği gün görüş açısının çok düşük olduğu da fezlekede kaydedildi. Helikopterin düşmesinden 22 saniye önce pilotun “Kule mule şurdaydı ya” cümlesi de fezlekede yer buldu.

Fezlekede, müteveffa pilotların, uçuş koşullarını koruyamamalarına karşın geri dönmeleri lazımken uçuşa devam etmekte ısrar etmeleri sonucunda, kokpit içi konuşmalardan da kuleyi bildikleri, fakat göremedikleri anlaşılan biçimde, kuleye ana palin teması neticesinde kaza yaşandığı söylendi.

Fezlekede zanlılar Mehmet Enis Ö., Osman Naci E. ve Tamer T.’nin yetkili ortakları olduğu Endem İnşaat A.Ş.’ye ait TV kulesinin uluslararası havacılık standartlarına uygun biçimde işaretlenip ışıklandırılmamasının kazanın oluşumunda illiyet bağı taşıyan bir unsur olarak görüldüğü kaydedildi. Zanlıların ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 2 seneden 15 seneye kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.
Zanlıların eylemlerine uyan suçun Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına giren suçlardan olması sebebiyle dosya iddianamede düzenlenmesi için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.